Rok na Novém Zélandu díky Working Holiday vízu.
Te Puke
Přestěhovala jsem se z Taurangy do Te Puke, abych to měla blíž do práce, protože většina kiwi sadů, na kterých pracujeme, je právě v okolí Te Puke.
Městečko Te Puke, bylo založeno roku 1881 britskými osadníky a Maorové osidlovali tuto oblast již okolo roku 1350. Dnes zde žije zhruba 8000 obyvatel a název v maorštině znamená „kopec“ (Te: ten, Puke: kopec).
Te Puke je špička ve světové produkci kiwi. Sadů je tu opravdu mnoho a kde není sad, tam je výběh pro ovce nebo krávy nebo třeba pole s pšenicí.
Ubytování
Pronajala jsem si za 120 NZD týdně pokoj v rodinném domě, který vede novozélanďanka Linda (předkové ze Skotska). V domě bydlíme čtyři, každý má vlastní pokoj: Japonec Yuta – můj vedoucí na sadě, starý Graham alias Foxie – prodejce topení, Linda a já.
Linda sbírá různé věci. Má jich plný dům i zahradu a hangár. 😀 Nakupuje na zahradních výprodejích či v second handech.
Černoši ze souostroví Vanuatu
Ve městě jsou sezónní dělníci ze souostroví Vanuatu, kteří se někdy po večerech shromažďují na hlavní ulici a ve výplatní dny u bankomatů. Jsou to černoši menšího vzrůstu, bývají zarostlí. Soused mi řekl, že nejsou nebezpeční, ale že od něj někdy škemrají peníze, když si jde vybrat.
te puke nový zéland práce working holiday víza
Jednou jsem si ve výplatní večer potřebovala vybrat a všechny bankomaty v byly obsypané buď Maory nebo Vanuaťany. Vybrala jsem si jeden, kde bylo celkem málo Vanuaťanů a postavila se vedle té skupiny, jakože do fronty. Když si mě všimli, chovali se ke mně slušně, trochu se klaněli a posunky mě pouštěli před sebe. Poděkovala jsem jim, ale řekla jsem, že počkám ve frontě. Trvali na tom, že mě pustí, tak jsem šla. Trochu jsem se bála a vybírala jsem si ostražitě. Navíc jsem chvíli nemohla přijít na to, jak si ty peníze vybrat a karta mi i 2x vyjela. Nakonec se ale nic nestalo a se vzájemnými poklonami jsme se rozloučili.
Občas na mě tito vanuatští a maorští muži volají, asi ve snaze mě sbalit. Vanuaťané občas mávají z aut a něco zavolají a někteří Maoři to dělají tak, že kolem nich třeba projdu a potom na mě volají tenkými hlásky „ juhůů?“ nebo „helouu?“ a když se otočím tak stydlivě zamávaj ručičkama. A to jsou lidi typu gangstas, dělňas nebo i pobudas.
Indové
Ve městě žije spousta Indů – provozují indické sámošky, pracují v zemědělství a někteří nosí tradiční oblečení – turbany, sárí a apod. Vyznávají převážně Sikhismus nebo Hinduismus.
Učení Sikhismu ve zkratce:
- Být pamětliv Boha, číst písmo – učení Guruů, nosit tradiční oděv (mnoho mužů tu opravdu nosí turban, a to i do práce na sad), poctivě a tvrdě pracovat, účastnit se charity, pomáhat bližním, sloužit druhým, vyvarovat se chtíče, chamtivosti, hněvu, připoutanosti k věcem současného světa a k vlastnímu egu.
- Ve městě mají svůj náboženský chrám Sikh temple Gurudwara. (Gurudvára je sikhský chrám, meditační a modlitební centrum, kde se předčítá text sikhské posvátné knihy Guru Granth Sahib.)
te puke nový zéland práce working holiday víza
I náš šéf na sadě je Ind. Vyznáním není sikh ale hindu a pochází z Punjabu. Mnoho Indů zde pochází z Punjabu. Jeho jméno je Sourabh ale chce, abychom mu říkali Saby. Na Zélandu žije už 10 let a v Te Puke si na hypotéku koupil dům. Saby u sebe na zahradě ubytovává v takových letních buňkách 6 Japonců.
Japonci
S těmito šesti Japonci od Sabyho máme v týmu ještě další dva. Japonci se jmenují Yousuke (čti Jos´ke), Hiro, Džiro, Taka, Shintoro, Yuta… . Z osmi přítomných Japonců mluví dobře anglicky jen vedoucí Yuta. Základy potom ovládá Yousuke a Shintoro. Zbytek neumí. Říkali, že to v Japonsku není povinné a mnoho Japonců se anglicky nedomluví, protože většinou zůstávají v Japonsku a vycestovat na delší dobu je pro ne těžší kvuli vízům. Líbila se jim možnost občanů EU cestovat a pracovat v unii bez překážek.
Přišla řeč na
Jakuzu:
- Vyslovuje se to ja ´k´za. A platidlu neříkají jen ale en.
Vysoké školy:
- V Japonsku studenti musí platit vysoké školy sami. Yuta říkal, že za semestr platil 3000 NZD (tj. cca 44 000 CZK). Mluvila jsem tu taky se dvěma Němci, kteří sem vyrazili hned po střední škole. V Německu prý univerzity taky nejsou zadarmo.
Marihuanu a policii:
- Japonci říkali, že na Zélandu se jim líbí. Platy tu mají zhruba stejné jako doma ale je tu větší svoboda a marihuana je policií tolerovaná zhruba jako v Čechách, možná i víc. Zato v Japonsku jim prý za kouření jointu hrozí i měsíc vězení.
te puke nový zéland práce working holiday víza
- V Německu je prý policie dost přísná a ve vlacích jsou velmi časté osobní prohlídky. I za malé množství trávy hrozí prý poměrně vysoké tresty.
- Potom jsem mluvila ještě s Italem Matteem. V Itálii je marihuana nelegální a policie je prý velmi krutá. Často prý překračuje meze a mlátí lidi, ale to neříkal v souvislosti s marihuanou.
te puke nový zéland práce working holiday víza
A další národnosti, o kterých bych se chtěla zmínit
- Na sadě pracuji také s maďarským párem Laurou a Richardem. Oba ale žijí v Německu.
Video, které natočili v Hobitíně
A na závěr ještě pár fotek: