Jak je na Zélandu: práce, bydlení, postřehy

novy zeland working holiday visa / miluna / miluna-venca.cz / wookie morrowindová / coromandel

Working holiday víza – Nový Zéland

     Měli jsme s Láďou velké štěstí – v březnu 2018 jsme oba získali víza a na začátku října odletěli do Aucklandu. Práci jsme si sehnali předem, takže jsme jeli najisto. Jen jsme pak popojeli autobusem asi 3 hodiny severovýchodně od Aucklandu na poloostrov Coromandel.

working holiday víza nový zéland

 

coromandel town, new zealand, novy zeland
Městečko Coromandel, poloostrov Coromandel, Nový Zéland

 

coromandel / wyuna / novy zeland
Výhled z mini poloostrova Wyuna na ostrůvek Motutapere, vzdálenost od Coromandelu asi 3km

 

mcgregor bay / coromandel / wyuna / novy zeland
Výhled z Wyuny na McGregorovu zátoku. Hned za útesem je pak Coromandel.

 

 

novy zeland bankovky
Novozélandské bankovky
working holiday víza nový zéland

     Jak se mám

     Právě jsem přišla z běhu. Musela jsem svoji trasu zkrátit, protože se přihnala bouře. „A storm is coming“, (přichází bouře) říkala jsem si a pak jsem to viděla psát i několik Zélanďanů na coromandelské facebookové skupině.

 

kauri block walk / coromandel
Bude bouřka. Turistická stezka nové výsadby stromů kauri.

 

Mladý jehličnan kauri, čeleď blahočetovité

 

storm, coromandel / working holiday víza nový zéland
Toto vyfotil Láďa, který byl zrovna doma

 

working holiday víza nový zéland práce

     Veganské stravování

     Dávám si pozdní oběd: masivní okurku, která byla v akci v místním supermarketu  FourSquare za 1.89$. K tomu opečený makový chleba od Bürgen – nejzdravější chléb roku 2018 podle magazínu healthy food. Musím říct, že se po něm cítím opravdu dobře, jakoby kvalitně sytě. (Mák prý obsahuje asi 12,5x více vápníku, než kravské mateřské mléko). Chleba stojí asi 4.50$.

working holiday víza nový zéland práce na zélenadu
Jeden z našich prvních nákupů ve FourSquare: žitný chléb po německu, kokosová smetana, cizrna v nálevu, tamari sojovka a ovesné vločky

 

Moje oblíbená kombinace: zelenina s tímto lahodným chlebíkem. German rye – německý žitný chléb.

 

bürgen, poppy seed, novy zeland
Nejzdravější chléb roku 2018 – makový od Bürgen

 

bürgen rozinkový
Chléb s rozinkami od Bürgen. Lahůdka.

 

 

whittakers čokoláda hořká vegan
Hořká čokoláda od zélandské firmy Whittaker´s

 

working holiday víza nový zéland bydlení na zélandu

     Naše lokalita nový zéland working holiday víza

     Coromandel je městečko s 1400 obyvateli. Během sezóny (prosinec – únor) se prý populace až zdesetinásobí díky příchodu turistů. Turisté na coromandelském poloostrově vyhledávají pláže, umění a teplé klima.

     Coromandel byl založen po roce 1820, kdy sem připlula stejnojmenná indickoanglická loď. Začalo se těžit dřevo kauri stromů a rýžovat zlato. Dnes žije Coromandel z turismu a farem na škeble.

 

cyathea / stromové kapradiny / coromandel / novy zeland
Mladé stromové kapradiny v lese
working holiday víza nový zéland

 

les / novy zeland / coromandel / stromy
Lesní porost

 

miluna-venca coromandel nový zéland wookie morrowindová / working holiday víza
Průzkum okolí. Coromandel.

 

coromandel nový zéland miluna-venca
Náš výhled z okna – Waynův obchod. Coromandel v říjnu.
working holiday víza nový zéland

     Naše zaměstnání nový zéland working holiday víza

     Přílivu turistů také využívá restaurace, kde s Láďou momentálně pracujeme. Pepper Tree restaurant, neboli restaurace U pepřovníku. Podáváme jídla, jako jsou marinovaná prasečí žebra s hranolkama, smažení kalmaři, dušené škeble, hamburgry, pizza…

 

pepper tree restaurant / coromandel / novy zeland / vegan pizza
Veganská pizza na míru z PepperTree
working holiday víza nový zéland

     Naše práce obnáší mytí nádobí, loupání cibule (moje oblíbené), brambor, škrábání mrkve a škeblí, máčení žeber v marinádě, tvorbu vegeburgerů, tvorbu won-ton knedlíčků (to mě baví), pomoc s těstem na pizzu a tak nějak se učíme pomáhat všem kuchařům a celkově kuchyni.

 

škeble, nový zéland, coromandel čištění miluna
Očišťování škeblí od nečistot. Poslouchám u toho podcasty (třeba protiproudu.net ) .
working holiday víza nový zéland

     Máme 17$ na hodinu (po zdanění 14.51$), superlevné firemní ubytování a 40% slevu na jídla z restaurace a pití z baru. (Nedostáváme menší plat, než zélandští kuchtíci na naší pozici).

 

wonton / pepper tree / coromandel
Výroba wonton knedlíčků

 

wontons
Wonton knedlíčky detail

 

squatting slav coromandel miluna-venca
Natírání zdi. Dřepící Slovan v teplákách natírá zeď. (Squatting Slav in tracksuit.)
working holiday víza nový zéland

     Spolubydlení nový zéland working holiday víza

     Spolubydlíme se čtyřmi novozélanďany: mladý manželský pár Erica s Jackem a jejich dva kámoši Jordan a Jared (Gem). Erica, Jordan a Gem jsou původem ze 150km vzdáleného Hamiltonu. Jack je z britského ostrova Isle of Man. Jordan hraje profesionálně rugby a je prý napůl Samojec. Všichni pracujeme v Pepper Tree nebo ve Star and Garteru, což je hospoda propojená s Pepper Tree, nad kterou všichni bydlíme.

     Tyto dva podniky vedou manželé Karen a Mike Huitemovi. Mike pracuje jako kuchař, údržbář a vedoucí podniku, Karen dělá barmanku a má myslím na starosti účetnictví a výplaty. 

working holiday víza nový zéland

     Postřehy různé: nový zéland

 

 • Nemají tu televizní stanici, která by vysílala nonstop zprávy. Na všech programech běží většinou reklamy a reality show – takové ty z domova, jako „snažím se zhubnout“, „můj postižený syn“ a „matko, najdi mi maorskou manželku“. Kanál jako je ČT2 nebo ČT24 jsem nenašla. Ani stanici jako Prima ZOOM.
nový zéland
 • V Coromandelu nechytám ani žádnou radiovou stanici, která by vysílala nonstop zpravodajství třeba jako máme Český rozhlas PLUS.
nový zéland
 • Viděla jsem už 2 novozélandské filmy – Piáno a Kdysi byli bojovníky. To druhé zmíněné se mi líbilo: Maorská rodina, kde otec je násilník a alkoholik. Dala jsem na čsfd 5 hvězdiček. Působivé.
nový zéland
 • Zélanďani hodně používají výraz „all good“ (v pohodě) a k tomu gesto palec nahoru. Někteří si dávají tu práci a zvedají oba dva palce. Bývá to i potvrzující zakončení nějaké konverzace. 
nový zéland
 • Psi tu (alespoň v Coromandelu) většinou neštěkají. Když zaštěkají, tak je majitelé hned krotí a omlouvají se. Jednou jsme šli na procházku a v dálce zakníkal malý bílý špic. Ani jsem si toho nevšimla. Láďa se otočil. Majitelka na něj „naughty dog!“ – ošklivej pes!, a volala na nás „sooory“.
  Psi jsou tu možná v nemilosti, protože jsou hrozbou pro všechny ty nelétavé ptáky, kteří nejsou zvyklí na predaci.
nový zéland
 • V místním supermarketu mají jen malinká balení hořčic, všechny velmi drahé a velmi octové. Hořčice tady na Zélandu asi moc nefrčí. Kečup a tatarka ano.

 

tuimato sauce / novy zeland
Toto je dost dobrý kečup s přídavkem piva Tui.
nový zéland
 • Když jsem poprvé vytrhávala uvařené škeble ze skořápek, byla jsem šokována. Vypadají totiž dost jako ženské přirození. Z klitorisu pak trčí jakési chlupy, které se musí vytrhnout. Z některých mušlí vypadne i malý symbiotický krabík, který vypadá jako počáteční stádium vetřelce.

 

škeble vagína
Škeble a krabíci vypadají asi takto. Fotka od slytherinslut 😀
nový zéland
 • Moje jméno (Markéta) tu vyslovují jako „Makýta“. Láďovo jméno vyslovují jako „Láža“.
nový zéland
 • V supermarketu tady občas hrajou rockový vypalovačky – zvlášť po ránu. Včera jsem tam byla a hráli zrovna Iron Man od Black Sabbath.
  Nebo jindy jsem vyslechla písničky od Metalicy, pak Guns and Roses a nakonec něco od Red Hot Chilli Peppers. Šla jsem uličkou a viděla velmi starou paní s šedivými vlasy, jak si brouká „give it away, give it away, give it way now…“
nový zéland
 • Přijeli jsem 11. října. Marihuanu jsem sehnala 2. listopadu. Trvalo mi to tedy asi 23 dní. V Anglii ani na Zélandu není legální koupit si semínka trávy.
nový zéland
 • Hodně se tu chlastá a lidé pak jezdí opilí z hospod domů. Snad každý večer slyším v noci kvílení pneumatik nějakého opilce a druhý den pak nesouhlasné příspěvky občanů v coromandelské facebookové skupině.
nový zéland
 • Probírali jsme v hospodě naše národní tance.
  Němka Tatjana ukázala nějaké poskoky s výkopy do stran a s pohyby rukou před tělem jako když zuřivě chodíte.
  Brit Eun ukázal jejich house (elektronická hudba) tanec: v rychlém sledu naznačujete rukama velikost velké ryby, malé ryby a krabičky na něco…
  Maorka Hira nic nechtěla ukázat.
  Já jsem ukázala něco jako lidový tanec, kdy máte jednu ruku v bok, druhou ruku nad hlavou, třesete dlaní, do toho poskakujete a občas zavýsknete jako Moravák. A pak druhý pohyb, že se točíte do kola za loket s někým v páru.
nový zéland
 • Občas možná trochu přeháním, když tady předvádím českou kulturu. Předvádím nás možná trochu moc jako bujaré Moraváky, co dodržujó lidové tradice. Ale to proto, že já lidové tradice miluju! 😀 Tady na Zélandu totiž žádné tradice nejsou. Je to tak chudé.
nový zéland
 • Zdá se, že tu obecně více rozumíme Britům a Skotům než Zélanďanům. Někteří Zélanďané strašně drmolí a mluví velmi slangově. Britové naopak často vyslovují slova s intonací a dávají si na některých záležet. Třeba když Brit řekne „hopefully“, vysloví „hóp´felý“ a Zélanďan řekne „f´ly“. Samozřejmě ne u všech, ale ta četnost začíná být podezřelá.
nový zéland
 • Lidi se tu (v Coromandelu) moc nezajímají o politiku. Velice stručně shrnuto: zajímá je rugby, kalení a chození na pláž. A jsou rádi, že žijí na takovém odlehlém místě – jak říkají “in the middle of nowhere“, kde na ně nedosahují světové problémy. 🙂

 

wyuna, coromandel
Výhled z Wyuny na západ Slunce

 

 

 • Další postřehy zas až tak za měsíc. 🙂

 

 • Ó, a občas se tu zdraví či loučí maorským výrazem “kia ora”, ale řeknou to jako “kchiora” a přitom ukazují prsty jen malíček a palec a rukou se vrtí. 

  .

Kchiora s vámi (vrtění rukou s příslušným gestem) ♥

 

Další články z rubriky: