Nový Zéland v zimě

Nový Zéland – zimní období

Na Zélandu je už měsíc zima. Je začátek července, v noci bývá 6 – 10°C, přes den 12 – 17°C (údaje ze severoostrovní příbřežní Taurangy). K tomu občas fouká takový středně silný oceánský vítr. Slunce vychází v 7:30 a zapadá okolo 17. hodiny.

  • Roční období jsou tu opačně než u nás. Červen, červenec, srpen = zima. Září, říjen, listopad = jaro. Prosinec, leden, únor = léto. Březen, duben, květen = podzim.
  • Přijde mi, že třeba ani v létě tu není takové horko, jako v Čechách. Zatímco u nás může být o letních nocích i 20°C, zde na Zélandu, jakmile zapadne sluníčko, teplota rychle klesá – přes den mohlo být klidně 25°C, ale v noci se teplota dostala třeba na 15°C (v Coromandelu).

 

novy-zeland-pocasi-zima-teplota-severni-ostrov
Směr větru a teplota 1. července 2019 ve 13 hodin, severní ostrov, Nový Zéland.
working holiday víza nový zéland práce hlídání dětí práce v balírně balení kiwi

 

Je třeba 14°C a na pláži se shromažďují surfaři a za přílivu chytají v neoprenu vlny. Nebo snad každý druhý dítě venku (i v nákupních centrech) pobíhá v kraťasech a bosé, zatímco rodiče jsou docela normálně oblečeni. Mám pocit, že je to tu takový zvyk, děti odmalička otužovat a zocelovat.

 

zima-novy-zeland-plaz-mount-maunganui-tauranga
15°C, pláž u hory Maunganui, Tauranga

 

nový zéland v zimě nový zéland v zimě working holiday víza tauranga bydlení práce

Topení je tu zajištěno převážně elektrickými přímotopy

Bydlíme teď s Láďou v domě, který jsme si na pár měsíců pronajali. Je to takový dočasný luxus. Patrový domek 3+1 se zahrádkou, blízko pláže, týdenní výdaje: 470 dolarů nájem, 45 dolarů elektřina, 20 dolarů internet. Ty přímotopy se snažíme používat co nejméně. Třeba jeden namíříme přímo na sebe, když sedíme a koukáme na televizi. Nebo si na chvíli vytopíme pokoj, před tím, než jdeme spát. Teplo se v tomto domě moc dlouho neudrží. Má takové slabé dřevěné stěny a okny a dveřmi profukuje.

 

mount-maunganui-tauranga-zima-novy-zeland-working-holiday
Šipka ukazuje, kde se nachází náš dům. V dáli možno rozeznat kopce Papamoa. Foceno z hory Maunganui. Město Tauranga.
nový zéland working holiday víza počasí hlídání dětí práce průřez kiwi tauranga topení

Hlídání dětí

Jsme teď chvíli bez práce, protože v balírně už se zabalilo všechno kiwi a čekáme, až naplno začne sezóna prostřihu kiwi keřů a budeme si moci dopracovat své tři měsíce v zemědělství, nutné pro prodloužení víz.

Mezitím jsem si našla brigádu hlídání dětí a mám na starosti jednoho sedmiletého kluka. Jezdím pro něj každý všední den do školy a pak ho hlídám, než mamá přijde domů. Vypadá to, že ani ve škole se ty děti víc neoblečou. Prohánějí se v těch 14°C na školním dvoře v kraťasech a bez bot. 

 

novy-zeland-working-holiday-viza-hlidani-deti-the-simpsons-arcade
Takto vypadalo dnešní hlídání: společné hraní The Simpsons Arcade na mém počítači. 

 

novy-zeland-working-holiday-viza-hlidani-deti-mafia-1
Stephen jezdí taxíkem v Mafii 1

Další články z rubriky:

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments