Zápisky novozélandského dělníka: práce v balírně kiwi a různé dojmy

Deníkové zápisky ze Zélandu. (Název článku odkazuje na název knihy Zápisky starého prasáka od Charlese Bukowski.)Práce v balírně kiwi. Nový Zéland

 

Černobyl

Viděla jsem seriálovou minisérii Černobyl. Byl to pro mě docela šok, předtím jsem si nedokázala pořádně představit, co se tam vlastně stalo, jak hořelo to jádro, a jak se vůbec v přírodě chová radiace. A k tomu ještě ten šílený bolševický režim. Celek je, podle mě, velmi působivý, poučný a je to skvěle natočeno.

nový zéland working holiday víza nový zéland working holiday víza nový zéland working holiday víza

 

práce na novém zélandu nový zéland práce zaměstnání bydlení práce v balírně nový zéland práce v packhousu

Zábava práce v balírně kiwi nový zéland

Poslední dobou vedeme s Láďou celkem monotónní a bezútěšný způsob života. V 5 ráno vstaneme, kafe, čaj, cvičení, podcast a pak od 7 do 18 práce v balírně kiwi. Večer se podíváme na seriál a jdu zase spát.

Chtěla jsem do tohoto rozvrhu vecpat nějakou rychlou zábavu, tak jsem zkoušela různé mobilní hry a naštěstí jsem objevila konečně nejakou dobrou: hru, která je vlastně herní knížka (gamebook) ve stylu Dračího doupěte.

Je anglicky, přiběh je napínavý a rozvíjí představivost. Jmenuje se Medieval Fantasy RPG (Choices game).

práce na novém zélandu nový zéland práce zaměstnání bydlení práce v balírně nový zéland práce v packhousu
medieval fantasy rpg
Takhle vypadá ta hra. Jste mladý čaroděj hledající bohatství a slávu…

 

Práce v balírně kiwi

Pro rekapitulaci: jsem na Novém Zélandu díky Working Holiday vízu, které dovoluje zůstat 1 a čtvrt roku. Přijela jsem v půlce října 2018. Když budeme pracovat v balírně kiwi (nebo podobných zaměstnáních) 3 měsíce, budeme moct na Zélandu zůstat o 3 měsíce déle.

Není to moc zajímavá práce, ale krátkodobě se dá vydržet. Stojíte u linky, kde do krabice padá kiwi. Vy jí zabalíte a pošlete člověku, který krabice skládá na paletu. Nebo jste u pásu, kde zavíráte placaté krabice, do kterých stroj kiwi složí. Pracuje se 9 hodin 45 minut. Pauzy na jídlo jsou po třech hodinách.

     Pracují tam s námi Novozélanďani, Malajsijci, Jihokorejci, Singapurci, Číňané, Indové v turbanech, Chilané, Argentinci, jeden černoch z Karibiku a občas i Evropané. Někteří mají roční víza pro mladé, někteří sezónní pracovní víza na 3 měsíce.

Češi na Novém Zélandu nový zéland cestování cestovatelé práce v balírně kiwi práce tauranga práce v tauranze

Slované na Zélandu

     Slovanů jsme zatím moc nepotkali. Jen Čechy, jednu makedonskou pokladní v supermarketu a jednu Ukrajinku, která je tu už 10 let a pracuje v Coromandelu jako barmanka. Říkala, že Ukrajina je už pro ni vzdálená minulost a její domov je Zéland. Přestěhovala se za ní i její matka a sestra. Vyrostla ve městě Mykolajiv.

     Makedonka Azra se při odbavování nákupu dost rozpovídala. Říkala, že jí na Zélandu chybí kultura a zábava, jakou zažíváme Evropě. Oslavy spojené s tradicemi, popíjení v ulicích na zahrádkách, venku, tančírny. Prý by se chtěla vrátit, ale čeká, až vyrostou její děti, které na Zélandu chodí do školy.

Seeka Huka pak práce v balírně kiwi seeka huka pak tauranga práce nový zéland packhouse kiwi

Den volna

Dnes, kdy toto píšu, máme volno. Je státní svátek, první pondělí v červnu – Královniny narozeniny. Královna Alžběta II. se sice narodila 21. dubna 1926, ale v každé zemi Commonwealthu se kvůli rovnoměrnému rozmístění státních svátků slaví jindy.

Venku je hezky a jasno, už jsem si stihla zaběhat na pláži za domem a právě se chystáme jet na kole na nedaleký poloostrůvek Moturiki.

nový zéland cestopis deník zápisky češi na novém zélandu working holiday víza práce cestování ubytování tauranga
prace-v-balirne-kiwi-novy-zeland-tauranga-working-holiday
Tauranga. Cesta od domu na Moturiki. Na mapě je vidět i Seeka Huka Pak balírna.

 

tauranga-mount-maunganui-novy-zeland-working-holiday-prace
Takhle to vypadá za domem na pláži při západu Slunce. V dálce je vidět hora Maunganui i výběžek Moturiki.

 

mušle-nový-zéland-tauranga
Mušle z pláže

 

mušle-nový-zéland-tauranga

 

 

Další články z rubriky:

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments