Zápisky novozélandského dělníka: práce v balírně kiwi a různé dojmy

Deníkové zápisky ze Zélandu. Práce v balírně kiwi. Nový Zéland

 

     Černobyl

     Viděla jsem už všech 5 dílů minisérie Černobyl. Pro mě docela šok. Předtím jsem si nedokázala pořádně představit, co se tam vlastně stalo. Jak hořelo to jádro. A jak se vůbec v přírodě chová radiace. A k tomu ještě ten … režim. Celek je, podle mě, velmi působivý a poučný a je to skvěle natočeno. práce v balírně

     Je to prostě tak dobrý, že večer, kdy jsem viděla první dva díly, se mi o tom pak zdál ošklivý sen. A druhý den v práci, v balírně ovoce, jsem nemohla myslet na nic jinýho.

nový zéland working holiday víza nový zéland working holiday víza nový zéland working holiday víza

 

práce na novém zélandu nový zéland práce zaměstnání bydlení práce v balírně nový zéland práce v packhousu

     Zábava práce v balírně kiwi nový zéland

     Poslední dobou mám jakousi zoufalou touhu po zábavě. Asi to souvisí s monotónním a bezútěšným způsobem života, který teď vedu. V 5 ráno vstanu, kafe, čaj, cvičení, zprávy v rádiu, pak od 7 do 18 práce v balírně kiwi. Večer se podívám na seriál a jdu zase spát.

     Takže jsem do tohoto času chtěla vecpat nějakou rychlou zábavu. Chtěla jsem si třeba zahrát Zoo Tycoon 1. Stáhla jsem si pár verzí, ale ani jedna nešla spustit. Chybová zpráva: Setup was unable to find (or could not read) the language specific setup resource dll, unable to continue. Please reboot and try again

     Tak jsem zkoušela různé mobilní hry: Dobyvatel, 2048, Farm Frenzy a Murder in the Alps. Poslední dvě řečené mě rychle omrzely a trochu znechutily. Naštěstí jsem včera objevila konečně tu pravou: hru, která je vlastně herní knížka (gamebook) ve stylu Dračího doupěte.

     Zatím mě to moc baví. Je anglicky, takže se při tom učím i spoustu nových slov. Je to napínavé a rozvíjí to představivost. Jmenuje se Medieval Fantasy RPG (Choices game).

práce na novém zélandu nový zéland práce zaměstnání bydlení práce v balírně nový zéland práce v packhousu
medieval fantasy rpg
Takhle vypadá ta hra. Jste mladý čaroděj hledající bohatství a slávu…

 

     Práce v balírně kiwi

     Jen pro zodpovězení případných otázek: jsem na Novém Zélandu díky Working Holiday vízu, které dovoluje zůstat 1 rok. Přijela jsem v půlce října 2018. Když budu pracovat v balírně kiwi (nebo podobných zaměstnáních) 3 měsíce, budu moci na Zélandu zůstat o 3 měsíce déle. Není to moc zajímavá práce, ale krátkodobě se dá vydržet. Stojíte u linky, kde vám do krabice padá kiwi. Vy jí zabalíte a pošlete člověku, který krabice skládá na paletu. Nebo jste u pásu, kde zavíráte placaté krabice, do kterých stroj kiwi složí. Také tam jsou lidé, kteří krabice skládají a posílají vám je po pásu zespodu. Pracuje se 9 hodin 45 minut. Pauzy na jídlo jsou po třech hodinách.

     Pracují tam s námi lidé různých národností: Novozélanďani, Malajsijci, Jihokorejci, Singapurci, Číňané, Indové v turbanech, Chilané, Argentinci, jeden černoch z Karibiku, a sem tam i nějací Evropané. Někteří mají roční víza pro mladé, jako my, a někteří mají sezónní víza na 3 měsíce, vydávaná pro práci v oblasti sklizně a zemědělství. S několika lidmi jsem se už seznámila a domluvili jsme se, že někdy „zakalíme“. Zatím jsme byli popít na pláži s českým párem, který v balírně skládá krabice.

Češi na Novém Zélandu nový zéland cestování cestovatelé práce v balírně kiwi práce tauranga práce v tauranze

     Slované na Zélandu

     Mimochodem Slovanů jsme na Zélandu moc nepotkali. Jen tedy Čechy, jednu makedonskou pokladní v supermarketu a jednu Ukrajinku, která je tu už asi 10 let a pracuje v Coromandelu jako barmanka. Říkala, že Ukrajina je už pro ni vzdálená minulost a její domov je Zéland. Přestěhovala se za ní i její mamka a sestra. Říkala, že vyrostla ve městě Mykolajiv.

     Makedonka Azra se při odbavování nákupu dost rozpovídala. Říkala, že jí na Zélandu chybí kultura a zábava, jakou zažíváme Evropě. Oslavy spojené s tradicemi, popíjení v ulicích na zahrádkách, venku, tančírny. Prý by se chtěla vrátit, ale čeká, až vyrostou její děti, které na Zélandu chodí do školy.

Seeka Huka pak práce v balírně kiwi seeka huka pak tauranga práce nový zéland packhouse kiwi

     Den volna

     Dnes, kdy toto píšu, máme volno. Je státní svátek první pondělí v červnu – Královniny narozeniny. Královna Alžběta II. se sice narodila 21. dubna 1926, ale v každé zemi Commonwealthu se kvůli rovnoměrnému rozmístění státních svátků během roku, slaví jindy.

     Venku je hezky a jasno, už jsem si stihla zaběhat na pláži za domem a právě se chystám jet se projet na kole na nedaleký poloostrůvek Moturiki, kde si dám při západu Slunce minijoint. Když bude kolem někdo, kdo vypadá, že by si dal, nabídnu a popovídáme si. Už se mi to párkrát poštěstilo. 🙂

nový zéland cestopis deník zápisky češi na novém zélandu working holiday víza práce cestování ubytování tauranga
prace-v-balirne-kiwi-novy-zeland-tauranga-working-holiday
Tauranga. Cesta od domu na Moturiki. Na mapě je vidět i Seeka Huka Pak balírna.

 

tauranga-mount-maunganui-novy-zeland-working-holiday-prace
Takhle to vypadá za domem na pláži při západu Slunce. V dálce je vidět hora Maunganui i výběžek Moturiki.

 

mušle-nový-zéland-tauranga
Na pláži se dají najít takovéto mušle

 

mušle-nový-zéland-tauranga

 

 

Další články z rubriky: