Ženské autorky Ázár Nafísíová a Jessie Burtonová.
Autorka z Íránu ženské autorky
Momentálně poslouchám audioknihu Ázár Nafísíové – Jak jsme v Teheránu četly Lolitu. Je to vyprávění vysokoškolské učitelky (anglické literatury a estetiky), která popisuje život žen v Teheránu po revoluci roku 1979, kdy nastoupila nová šíitská fundamentalistická vláda. (Fundamentalismus je urputné lpění na základních principech.) Ženy se musely začít zahalovat, byly zakazovány knížky světové literatury a jakákoliv západní tvorba. Ženy byly bezdůvodně zatýkány a veřejně vyšetřovány na panenství, znásilňovány vlastními strýci apod.
Ázár tajně pro své bývalé studentky pořádala kolem roku 1993 literárně diskuzní kroužky a pak emigrovala.
audioknihy pro ženy audiokniha ženské autorky ázar nafísí múza jessie burton aitch knihy pro ženy co si přečíst
audioknihy pro ženy audiokniha ženské autorky ázar nafísí múza jessie burton aitch knihy pro ženy co si přečíst tip co si přečíst jakou knihu si přečíst
Člověk si připomene, jak byl svět vůči ženám nastaven. I když my na západě žijeme ve vysoce pokrokové společnosti, jsou i zde stále patrné nedostatky. Svědčí o tom například tento článek – Děti jsou ovlivněny genderovými stereotypy. Už šestileté dívky pochybují o své inteligenci.
miluna–venca.cz miluna umění knihy co čteme co čtu co si přečíst
Autorka z Anglie ženské autorky
Nedávno mě v knihkupectví zaujala obálka knihy Múza od Jessie Burtonové. (Drobné ilustrace na tmavém pozadí mi připomněly ilustrátorku Aitch. Obálku Múzy vytvořila Lisa Perrinová. Tomuto žánru by se dalo říkat folklórní ilustrace nebo naivní umění.) V městské knihovně byla kniha vypůjčená. Vzala jsem si tedy od stejné autorky jinou, a to Miniaturistku. Je to o holandské holce ze 17. století, kterou provdají, manžel si jí nevšímá, ale koupí jí alespoň skříňový domek na hraní, do kterého si může objednávat miniaturní vybavení. Zatím je to docela čtivé, jsem v půlce.
(Už jsem dočetla. Na ČBDB.cz hodnotím 3 hvězdičkami z 5.)