Jak na vědomé sny (lucidní snění) a výsledek vlastního pokusu

Lucidní snění / jak aktivně ovládat své sny

Spánkem trávíme třetinu života a často si sny ani nepamatujeme. Přitom aktivní snění může pomoci v nalezení duševní vyrovnanosti a k lepšímu propojení těla a mozku.

 

Zatím nejvyšší dosaženou úrovní snění je vědomý sen, který je možné ovládat k obrazu svému. Této schopnosti lze dosáhnout už po měsíci intenzivního tréninku, výjimečně se to podaří i dříve.

 


vědomé sny lucidní sny miluna-venca.cz miluna zdraví aktivní snění veganství vědomé snění vědomé snění

Začátek tréninku: běžné sny a jejich zapamatování

Ihned po probuzení se snažte rozvzpomenout na sen a zapsat si ho. (Po několika dnech zapisování zjistíte, že si toho pamatujete mnohem více.) Pokud se nepovede vybavit si sen, zkuste se soustředit na to, jak se cítíte a co k tomu mohlo vést. Mělo by to pomoci rozvzpomenout se.

Během dne si představujte, jak by moment, ve kterém se zrovna nacházíte, vypadal ve vašem snu a co by se asi dále dělo.

K bdělým snům pomůže i technika přítomného okamžiku: během dne si bděle uvědomujte svůj momentální stav a chování. Čili uvědomovat si, kdo jsem a co právě dělám. (Pomáhá také praktikování transcendentální meditace.)

Před spaním si představujte zdálky své tělo, jak dělá něco jiného něž ležení v posteli.

Přečtěte si před spaním své již zapsané sny.

Před spaním si v duchu představujte, jak usínáte, jak sníte a jak si ráno sny pamatujete. (Představujte si takto dopředu většinu životních situací, které chcete, aby se staly. Této technice se říká vizualizace, zákon přitažlivosti nebo afirmace.)

 

 

Další úroveň: pokusy o vědomé sny lucidní snění

Před usnutím proveďte vizualizaci: zhluboka dýchejte, představujte si situaci, jak jste ve snu a uvědomíte si, že je to sen, a vaše následné chování ve vědomém snu. A že z toho máte radost.

Představujte si sebe sama ve snu, jak si opakujete kdo jste: jméno, věk, bydliště, záliby atd.

Až se jednou probudíte z vědomého snu, vzpomeňte si, jak se to stalo, že jste si to uvědomili. Vše si zapisujte.

Pozdní noc a brzké ráno je prý pro vědomé sny nejvhodnější doba.

 

vědomé sny / lucidní sny

 

Praktické využití vědomých snů lucidní snění

O původu snění existuje např. teorie, že se vyvinulo zvláště kvůli mláďatům, která v břiše matky a po narození prospí mnoho času, aby tak připravovala svůj mozek na budoucnost a zkoušela si ve snu různé situace. Totéž se dá říci i o dospělých jedincích, kteří si ve snu také zkoušejí různé životní situace, které by je mohly potkat.

Ve vědomých snech se prý dá soustředit na vlastní uzdravování, diagnostiku problémů, různé způsoby jednání a postupů a objevit tak mnohem lepší variantu, než jakou bychom jinak zvolili.

 

 

 

Můj pokus: lucidní snění

Prováděla jsem výše zmíněné techniky přibližně po dobu jednoho měsíce (nepravidelně). Sny jsem si zapisovala. Postupem času jsem si už pamatovala sen každý den a poměrně detailně.

Například se mi zdálo, že jsem jela s někým v autě a měli jsme bouračku. Seděla jsem na zadním sedadle, ale díky tomu, že jsem se pevně a pružně držela sedačky přede mnou, byla má zranění minimální. Čili ve snu jsem prožila bouračku a příště (v realitě) už třeba budu vědět, jak co nejlíp na to. 😀

Taky si po takto kontrolovanějším spánku připadám více odpočatá a ráno se často probouzím úplně bdělá a čilá.

Jednou se mi podařilo uvědomit si, že jsem ve snu, ale z toho překvapení jsem se okamžitě probudila. Stalo se to tak, že jsem šla nějakou ulicí a ve snu jsem si uvědomila, že už jsem tou ulicí někdy šla. Přemýšlela jsem, odkud jí znám a napadlo mě, že se mi o ní někdy zdálo a pak jsem si tedy uvědomila, že vlastně taky sním.

Takže trénování snění doporučuji. Je to zábavné a prospěšné pro tělo i ducha.

 

Knižní zdroje:

Vladimír Kvasnička (Gareth) – Vědomé sny, aktivní život v jiné dimenzi
Stephen LaBerge – Lucidní snění
Jan Vaněk – Lucidní snění jako coping mechanismus

vědomé sny lucidní sny snění autohypnóza hypnóza stephen laberge kvasnička vaněk seberealizace sebekoučování meditace vyrovnanost

„Sen ukazuje vnitřní pravdu a realitu pacienta takovou, jaká ve skutečnosti je: ne takovou, jakou se domnívám, že je, a ne takovou, jakou by si pacient přál, ale takovou, jaká opravdu je.“  –  C. G. Jung

Další články z rubriky:

0 0 hlasů
Přínos článku
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře