Jde si vymasírovat lepší vlasy? Výsledky 4 vědeckých studií a 3 pokusů z lidu

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu

Masáž a prokrvování působí na kůži léčivě. Je dokonce možné si na různé úrovni rozmasírovat jizvy a strie. A možná i lepší vlasy.

 


 

Moje zkušenost a proč jsem se o to začala zajímat:

Asi před deseti lety se ke mně dostala jedna kniha o cvičení jógy. Kromě ásan tam byla i kapitola „vlasová jóga“, která spočívala v řádném promasírování pokožky hlavy a taháním se za vlasy. Bylo tam něco jako: „Provádí-li se procedura pravidelně, například 2x denně, výsledkem mohou být vyživené, pevné a husté vlasy.“ masáž vlasové pokožky

 

Masáž vypadala podle fotek zhruba takto:

Pomalu promasírovat bříšky prstů (nikoliv nehty) řádně celý povrch kůže hlavy. Potom uchopit postupně všechny vlasy těsně u hlavy a s citem se zatahat do všech stran.

 

 

Můj postup: masáž vlasové pokožky

Tuto masáž jsem prováděla od roku 2009 minimálně jednou denně (většinou ráno). 

V lednu 2016 jsem také začala používat přírodní šampóny bez silikonů a parabenů, netestované na zvířatech (třeba Alverde), protože jsem u sebe pozorovala horší kvalitu vlasů a věřila jsem, že mi to pomůže. Ať čerstvě umyté či několikadenní, byly vlasy stále jaksi elektrizující, u hlavy zplihlé, divně vypadající a nedržící pohromadě. 

 

sampony-se-silikony-a-parabeny
Foto před vysazením šampónů se silikony a parabeny.

 

Moje výsledky: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

  • Pocitově mám stejné množství vlasů, jako když mi bylo 19. Kvalita dobrá. Ovlivňující faktory mohly být: nepoužívání fénu/kulmy, nebarvení a 5 let veganství.
  • Po třech letech bez šampónů s parabeny a silikony už vlasy neelektrizují, vypadají zdravě a přirozeně.

 

 


 

 

Co na masáž vlasové pokožky říkají vědecké studie?

 

Japonsko, 2016

V této studii si mělo 9 mužů 4 minuty denně masážním přístrojem Panasonic EH-HM75 masírovat jednu polovinu temene po dobu 6 měsíců.

 

Výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy
  • Skupina vykazovala zesílení nově narostlých částí vlasů (celkové zlepšení o 0.007 mm).
  • Masírované kožní buňky také vykazovaly vyšší expresi genů spojených s podporou růstu vlasů (NOGGIN, BMP4, SMAD4, a IL6ST) a sníženou expresi genu IL6, který zapříčiňuje ztrátu vlasů.
  • Hustota vlasů se však účastníkům během prvních tří měsíců snížila (ze 164 vlasů na cm3 kůže na 155). Za další tři měsíce se ale vrátila do předchozího stavu.
jak pečovat o vlasy péče o vlasy jak mít hustší vlasy

 

Jižní Korea, 2015

V této studii testovali na 7 ženách účinky masáže pokožky hlavy spolu s aplikací tonika z divokého ženšenu jednou týdně po dobu 2 měsíců.

 

Výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy
  • Zlepšení hustoty, (o 16,5 vlasů na cm3 kůže) a zesílení (o 0.02 mm).
jak pečovat o vlasy péče o vlasy jak mít hustší vlasy

 

Hong Kong, 2012

V této studii shromáždili 100 lidí různého věku, pohlaví i národnosti a různého stádia plešatosti. Metoda: masáž pokožky hlavy 20 minut denně po dobu 10 měsíců.

Autor rozvíjí teorii, že čím pokročilejší pleš, tím víc se zvláště na temeni formuje jakýsi hřeben ztluštělé a ztučnělé kůže. Autor věří, že tento hřeben se vytváří během spánku na polštáři, kdy je vyvíjen tlak na postranní části hlavy a kůže je tlačena na temeno. Kůže bez vlasů je, podle autora, méně pružná a má tendenci podléhat této deformaci. Plešatá kůže by měla být oproti vlasaté méně prokrvená, vlasové váčky ucpané mazem a méně vyživené.

 

Výsledekpéče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy
  • Po 5 měsících se lidem tloušťka kůže hlavy ztenčila průměrně z 18 – 24 mm na 11 – 17 mm a podle autora se podařilo z kůže odstranit velkou část mazu, ucpávající vlasové váčky. Dále se prý v tenčích regionech kůže objevily první nové vlasy.
  • Po dalších 5 měsících měli již účastníci průměrnou tloušťku kůže jen 4 – 10mm, což je podle autora hodnota srovnatelná s průměrnou tloušťkou vlasaté kůže. Autor také uvádí, že se z kůže podařilo vymasírovat téměř všechen maz a očištěné prokrvené vlasové váčky začaly tvořit nové vlasy, a to prý u 90 % účastníků.   

 

masaz-vlasove-pokozky-studie
Toto je prý jeden a ten samý muž před a po deseti měsících masírování

 

  • Tuto studii je však potřeba brát s rezervou. Podle kritiků obsahuje řadu nepřesností a nedostatečně popsané metody. Není ani v databázi Web Of Knowledge a nenašla jsem, že by ji jiní vědci ve svých pracích citovali.

 


 

Domácí pokusy z lidu masáž vlasové pokožky

Čínská studie inspirovala i přes své podezřele fantastické výsledky mnoho lidí, kteří se pokusili experiment zopakovat – tedy masáž pokožky hlavy 20 minut denně po dobu 10 měsíců. 

Tento muž si masíroval hlavu 5-10 minut 2x denně. 

 

stopbeingfatasblog
5 – 10 minut masáže denně. Před, po 1 – 2 letech a situace nyní.

 

Spisovatel JD Moyer si masíroval hlavu 20 minut denně 5 měsíců. Po této době cítil, že mu začalo růst více vlasů a dokonce uvádí, že během prvních pěti měsíců měl po masáži mastné vlasy. Věří, že je to tím, jak masáž vytlačuje z ucpaných vlasových váčků maz.

Během dalších 5 měsíců jeho odhodlání trochu opadlo a masíroval se denně už jen 2 –  10 minut. I tak byl po 10 měsících výsledkem ohromen. Myslí si, že se mu podařilo znovu vyrůst 75 % vlasů, které mu od začátku dospělosti vypadaly a že vlasy má po pokusu hustší a silnější.

 

jdmoyer-hair-massage-scalp-masaz-vlasove-pokozky
JD Moyer: červen 2014 vs. duben 2015

 


 

Mimochodem – pleš z těsných účesů: masáž vlasové pokožky

Kromě klasických dědičných či hormonálních příčin ztráty vlasů, si můžeme jejich řídnutí způsobit sami. Například příliš utaženými účesy a pokrývkami hlavy. Říká se tomu trakční alopecie.

 

trakcni-alopecie
Trakční alopecie

 

 

trakcni-alopecie
Trakční neboli tahová alopecie

 


 

USA, 2019

A nakonec v této studii 327 lidí souhlasilo, že si budou sami doma masírovat pokožku hlavy a pak nahlásí, kolik minut denně masáži věnovali, jak často a po jak dlouhé období. Většinu účastníků tvořili muži s řídnoucími vlasy v oblasti čela.

 

Celkový výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy
  • Průměrně lidé věnovali masáži 10 – 20 minut.
  • 69 % účastníků uvedlo, že pozorují alespoň zastavení padání vlasů (37,3%), nebo lehké či znatelné zlepšení (31,7%).
  • 31% účastníků uvedlo lehké či znatelné zhoršení.

 

Autor zmiňuje, že masáž prospívá i jiným oblastem kůže. Dají se takto rozmasírovat některé povrchové a částečně i větší jizvy. Masírováním se obecně zlepšuje elasticita kůže.

 

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu-kvalita
Tato tabulka ukazuje, co mělo vliv na zlepšení stavu vlasů u lidí, kteří uvedli, že zaznamenali pokrok. Čím více času denně dlouhodobě lidé masáži věnovali, tím větší zaznamenali pokrok. (Například účastníci, kteří se masáži věnovali jeden měsíc, nezaznamenali zlepšení žádné. Účastníci, kteří se masážím věnovali 8 měsíců, zlepšení pozorovali.) Zajímavý je také vliv veganské/vegetariánské versus klasické americké stravy. Lidé převážně na rostlinné stravě zaznamenali větší pokrok než na klasické. Rozdíl nebyl statisticky významný, ale blížil se. (Statistická významnost nastává, když je P menší než 0.05).

 

 

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu
Report jednoho z účastníků, který byl v masírování velmi pečlivý a poslal i fotografe. Po 0 – 215 – 647,5 hodinách masírování.

 

 

Závěr masáž vlasové pokožky

Z výše uvedených studií a jejich vesměs pozitivních výsledků se zdá, že masáž pokožky hlavy nemůže uškodit – naopak, může zesílit tloušťku vlasů a podpořit růst vlasů nových. A čím více času se masáž provádí, tím lepších výsledků se dá dosáhnout.

 

Další články z rubriky:

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments