Jde si vymasírovat lepší vlasy? Výsledky 4 vědeckých studií a 3 pokusů z lidu

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu

Masáž a prokrvování působí na kůži léčivě. Je dokonce možné si na různé úrovni rozmasírovat jizvy a strie. A možná i lepší vlasy…

 

Moje zkušenost a proč jsem se o to začala zajímat:

     Asi před deseti lety se ke mně dostala jedna kniha o cvičení jógy. Kromě ásan tam byla i kapitola „vlasová jóga“, která spočívala v řádném promasírování pokožky hlavy a taháním se za vlasy. Bylo tam psáno něco jako: „Provádí-li se procedura pravidelně, například 2x denně, výsledkem mohou být vyživené, pevné a husté vlasy.“ masáž vlasové pokožky

     Masáž vypadala podle fotek zhruba takto:

     Pomalu promasírovat bříšky prstů (nikoliv nehty) řádně celý povrch kůže hlavy. Potom uchopit postupně všechny vlasy těsně u hlavy a s citem se zatahat do všech stran.

 

 

     Můj postup: masáž vlasové pokožky

     Tuto masáž jsem prováděla od roku 2009 minimálně jednou denně. 

     V lednu 2016 jsem také začala používat přírodní šampóny bez silikonů a parabenů, netestované na zvířatech (třeba Alverde), protože jsem u sebe pozorovala horší kvalitu vlasů a věřila jsem, že mi to pomůže. Ať čerstvě umyté či několikadenní, byly vlasy stále jaksi elektrizující, u hlavy zplihlé, divně vypadající a nedržící pohromadě. 

 

sampony-se-silikony-a-parabeny
Foto před vysazením šampónů se silikony a parabeny.

 

Moje výsledky: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

 • Pocitově mám stejné množství vlasů, jako když mi bylo 19. Kvalita dobrá. Ovlivňující faktory mohly být: nepoužívání fénu / kulmy, nebarvení a 5 let veganství.
 • Po třech letech bez šampónů s parabeny a silikony už vlasy neelektrizují, vypadají zdravě a přirozeně.

 

 

     Co na masáž vlasové pokožky říkají vědecké studie?

 

     Japonsko, 2016

     V této studii si mělo 9 mužů 4 minuty denně masážním přístrojem Panasonic EH-HM75 masírovat jednu polovinu temene po dobu 6 měsíců.

Výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

 • Skupina vykazovala zesílení nově narostlých částí vlasů (celkové zlepšení o 0.007 mm).
 • Masírované kožní buňky také vykazovaly vyšší expresi genů spojených s podporou růstu vlasů (NOGGIN, BMP4, SMAD4, a IL6ST) a sníženou expresi genu IL6, který zapříčiňuje ztrátu vlasů.
 • Hustota vlasů se však účastníkům během prvních tří měsíců snížila (ze 164 vlasů na cm3 kůže na 155). Za další tři měsíce se ale vrátila do předchozího stavu.
jak pečovat o vlasy péče o vlasy jak mít hustší vlasy

 

     Jižní Korea, 2015

     V této studii testovali na 7 ženách účinky masáže pokožky hlavy spolu s aplikací tonika z divokého ženšenu jednou týdně po dobu 2 měsíců.

Výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

 • zlepšení hustoty, (o 16,5 vlasů na cm3 kůže) a zesílení (o 0.02 mm).
jak pečovat o vlasy péče o vlasy jak mít hustší vlasy

 

     Hong Kong, 2012

     V této studii shromáždili 100 lidí různého věku, pohlaví i národnosti a různého stádia plešatosti. Metoda: masáž pokožky hlavy 20 minut denně po dobu 10 měsíců.

     Autor rozvíjí teorii, že čím pokročilejší pleš, tím více se zvláště na temeni formuje jakýsi hřeben ztluštělé a ztučnělé kůže. Autor věří, že tento hřeben se vytváří během spánku na polštáři, kdy je vyvíjen tlak na postranní části hlavy a kůže je tlačena na temeno. Kůže bez vlasů je, podle autora, méně pružná a má tendenci podléhat této deformaci. Plešatá kůže by měla být oproti vlasaté méně prokrvená, vlasové váčky ucpány mazem a méně vyživena.

Výsledekpéče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

 • po 5 měsících se lidem tloušťka kůže hlavy ztenčila průměrně z 18 – 24 mm na 11 – 17 mm a podle autora se podařilo z kůže odstranit velkou část mazu, ucpávající vlasové váčky. Dále se prý v tenčích regionech kůže objevily první nové vlasy.
 • Po dalších 5 měsících měli již účastníci průměrnou tloušťku kůže jen 4 – 10mm, což je podle autora hodnota srovnatelná s průměrnou tloušťkou vlasaté kůže. Autor také uvádí, že se z kůže podařilo vymasírovat téměř všechen maz a očištěné prokrvené vlasové váčky začaly tvořit nové vlasy, a to prý u 90 % účastníků.   

 

masaz-vlasove-pokozky-studie
Toto je prý jeden a ten samý muž před a po deseti měsících masírování

 

 • Tuto studii je však potřeba brát hodně s rezervou. Podle kritiků obsahuje řadu nepřesností a nedostatečně popsané metody. Není ani v databázi webofknowledge a nenašla jsem, že by ji jiní vědci ve svých pracích citovali.

 

 

     Domácí pokusy z lidu masáž vlasové pokožky

     Čínská studie inspirovala i přes své podezřele fantastické výsledky mnoho lidí, kteří se pokusili experiment zopakovat – tedy masáž pokožky hlavy 20 minut denně po dobu 10 měsíců. 

     Tento muž si masíroval hlavu 5-10 minut 2x denně. 

 

stopbeingfatasblog
5 – 10 minut masáže denně. Před, po 1 – 2 letech a situace nyní.

 

     Spisovatel JD Moyer si masíroval hlavu 20 minut denně 5 měsíců. Po této době cítil, že mu začalo růst více vlasů a dokonce uvádí, že během prvních pěti měsíců měl po masáži mastné vlasy. Věří, že je to tím, jak masáž vytlačuje z ucpaných vlasových váčků maz.

     Během dalších 5 měsíců jeho odhodlání trochu opadlo a masíroval se denně už jen 2 –  10 minut. I tak byl ale po 10 měsících výsledkem ohromen. Myslí si, že se mu podařilo znovu vyrůst 75% vlasů, které mu od začátku dospělosti vypadaly a že vlasy má po pokusu hustší a silnější.

 

jdmoyer-hair-massage-scalp-masaz-vlasove-pokozky
JD Moyer: červen 2014 vs. duben 2015

 

 

     Mimochodem – pleš z těsných účesů: masáž vlasové pokožky

     Kromě klasických dědičných či hormonálních příčin ztráty vlasů, si můžeme jejich řídnutí způsobit sami. Například příliš utaženými účesy a pokrývkami hlavy. Říká se tomu trakční alopecie.

 

trakcni-alopecie
Trakční alopecie

 

 

trakcni-alopecie
Trakční neboli tahová alopecie

 

     USA, 2019

     A nakonec v této studii z letošního ledna 327 lidí, souhlasilo, že si budou sami doma masírovat pokožku hlavy a pak nahlásí, kolik minut denně masáži věnovali, jak často a po jak dlouhé období. Většinu účastníků tvořili muži s řídnoucími vlasy v oblasti čela.

Celkový výsledek: péče o vlasy masáž vlasů pro hustší vlasy

 • průměrně lidé věnovali masáži 10 – 20 minut.
 • 69 % účastníků uvedlo, že pozorují alespoň zastavení padání vlasů (37,3%), nebo lehké či znatelné zlepšení (31,7%).
 • 31% účastníků uvedlo lehké či znatelné zhoršení

 

     Autor zmiňuje, že masáž prospívá i jiným oblastem kůže. Dají se takto rozmasírovat některé povrchové jizvy a částečně i větší jizvy. Masírováním se obecně zlepšuje elasticita kůže.

 

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu-kvalita
Tato tabulka ukazuje, co mělo vliv na zlepšení stavu vlasů u lidí, kteří uvedli, že zaznamenali pokrok. Čím více času denně i dlouhodobě lidé masáži věnovali, tím větší zaznamenali pokrok. (Například účastníci, kteří se masáži věnovali jeden měsíc, nezaznamenali zlepšení žádné. Účastníci, kteří se masážím věnovali 8 měsíců, zlepšení pozorovali.) Zajímavý je také vliv veganské/vegetariánské versus klasické americké stravy. Lidé převážně na rostlinné stravě zaznamenali větší pokrok, než na klasické. Rozdíl nebyl statisticky významný, ale blížil se. (Statistická významnost nastává, když je P menší než 0.05).

 

 

masaz-vlasove-pokozky-rust-vlasu
Report jednoho z účastníků, který byl v masírování velmi pečlivý a poslal i fotografe. Po 0 – 215 – 647,5 hodinách masírování

 

 

     Závěr masáž vlasové pokožky

     Z výše uvedených studií a jejich vesměs pozitivních výsledků se zdá, že masáž pokožky hlavy nemůže uškodit – naopak, může zesílit tloušťku vlasů a podpořit růst vlasů nových. A čím více času se masáž provádí, tím lepších výsledků se dá dosáhnout.

 

Co si o tom myslíte? Nebo máte s masáží hlavy vlastní zkušenost?

 

Další články z rubriky: