Toto je report z doby, kdy jsme byli na Novém Zélandu 5 měsíců a to stále v obci Coromandel (sever severního ostrova), kde jsme pracovali v restauraci Pepper Tree jako kuchtíci.
Cvrčci nový zéland maorové pounamu
Je únor a právě asi vrcholí sezóna páření cvrčků a cikád. Jdete do lesa a je to skoro na ohluchnutí. Tušíte je všude na stromech, ve větvích, v keřích, na zemi. Cvrkají a někteří dokonce praskají. Je to tak hlasité, že z toho bolí uši.
Weta nový zéland maorové
Na Zélandu žije cvrček jménem obří weta. Naživo jsem ho ještě neviděla, ale kolega mě strašil, že žijí v důlní šachtě, která je nedaleko a jestli se do ní vydáme, musíme si na hlavu hodit utěrky, které používáme v kuchyni a jako zbraně si vzít takové ty malé plamenomety, kterými opalujeme crème brûlée.
Další kolega vyprávěl/strašil?, že na něj jeden weta skočil a kousl ho do ruky, když byl kdysi kempovat.
- Podle wikipedie dorůstají obří weta cvrčci délky až 10 cm (jen tělo) a jedna samička nalezená na ostrově Little barrier Island (severně od Coromandelu), měla 71 gramů a stala se tak nejtěžším zdokumentovaným hmyzem světa.
Greenstone / zelený kámen / pounamu nový zéland working holiday
Spousta lidí tu nosí jako náhrdelník velký kus vyřezávaného zeleného kamene – Maoři mu říkají pounamu. Jiná pojmenování jsou nefrit, serpentinit, bovenit nebo novozélandský jadeit.
- Tyto jadeity je ještě možné vzácně najít na západním pobřeží Jižního ostrova (například v oblasti Milford Sound) v řečištích potoků a řek po těžkých deštích, jelikož se takto uvolňuje ze své matečné horniny v horách.
- Po tomto drahokamu Maorové pojmenovali i celý severní ostrov. Říkají mu Te Wai Pounamu, neboli Vody zeleného kamene.
- Maorové si zeleného drahokamu cení podobně jako Evropané zlata. Existuje zmínka ze 70. let 19. století, kdy jistý Maor Te Otatu zapsal: „Nechť je zlato ponecháno bílým mužům. Naši předkové jej neznali. Mým jediným pokladem je pounamu.“
Maorové tvarovali pounamu do různých podob. Vyráběli z něj nástroje jako je dláto, skoble, háček na ryby či nůž.
- Pounamu se používaly i jako zbraně a symboly moci:
Český malíř nový zéland maorové
Slavné portréty starých Maorů namaloval Čech Bohumír (Gottfried) Lindauer. Narodil se léta páně 1839 v Plzni Marii Šmídové a Ignáci Lindauerovi, vyučil se zahradníkem, ale chtěl radši malovat. Přestěhoval se do Vídně, kde malbu studoval na Akademii výtvarných umění, vrátil se do Plzně, ale nemohl jako malíř sehnat práci a tak cestoval – například po Polsku a Rusku.
Snažil se vyhnout vojně a tak v dubnu roku 1874 nastoupil na parník Reichstag a začátkem srpna přistál na Novém Zélandu. Usadil se ve městě Nelson na Jižním ostrově, začal se živit jako fotograf a dále maloval. Na zakázku maorských náčelníků zhotovil podobizny jejich a maorského lidu.
nový zéland maorové working holiday vízum pro mladé
Dva roky po svém příjezdu se přestěhoval do Aucklandu, kde se seznámil s podnikatelem Henrym Partridgem, kterému se líbily portréty Maorů. Rok na to se pořádala Lindauerova vernisáž ve Wellingtonu. Roku 1904 dostal zlatou medaili za obraz ženy s batoletem na světové výstavě v americkém St. Loiuse.
Roku 1916 Lindauer skončil s malířstvím kvůli zhoršujícímu se zraku. Dožil ve vesnici Woodville (Severní ostrov), kde mají Lindauerovi rodinnou hrobku. Syn Viktor se stal uznávaným znalcem novozélandské flóry a odborníkem na řasy a chaluhy.
Gangstas nový zéland maorové
V Coromandelu po nocích řádí opilí výtržnický kluci. Jsou to většinou Maoři nebo polomaoři. Často pracují na farmách škeblí, rodiče alkoholici, 5 sourozenců… Rozbíjejí cizí majetek, kradou, po nocích řídí opilí a napadají lidi.
- Dnes mi šéfkuchařka říkala, že 4 tito týpci napadli včera v noci 60letého manžela její kamarádky.
- Včera jsem byla v hospodě, kde se konal večírek a dýdžejoval náš pizza kuchař Eun (íjen) z Leedsu v Anglii. Uvnitř byl velký hluk a nedalo se mluvit, tak jsme se přesunuli za hospodu. Zanedlouho tam přišli tito výrostci. Viděla jsem, jak tvoří hlouček a kouří pravděpodobně metamfetamin. Přišli blíž, byla jsem tam zrovna sama, oslovili mě a chvíli jsme se bavili o počítačových hrách. Hráli Fortnite.
Druhý den jsem zjistila, že tato banda pak poničila zadní dveře do hospody.
nový zéland maorové working holiday vízum pro mladé
- Jeden maorský kluk, se kterým jsem se tu pobavila víc do hloubky, byl nedávno přijat do gangu Mongrel Mob. Ve znaku mají hlavu buldoka někdy s německou nazi helmou. Prý byl 4 roky ve vězení. Nevím to jistě, ale myslím, že to bylo nějaké ozbrojené vloupání nebo zapálení podniku či co. Teď jen celý dny hraje League of Legends, je na podpoře a asi dál páchá zločin.
- Později v čase: Dnes jsem se dozvěděla, že před dvěma dny bylo vykradeno zdejší infocentrum a uloupeny věci v hodnotě 3000 dolarů.
nový zéland maorové working holiday
- Byla jsem při tom, jak nějaký výrostek v noci rozbil okýnko kavárny Umu.
Vačice – kusu liščí
Jsou tu přemnožení kusu liščí, říkají jim vačice, a dále také kuny, krysy a lasičky. Živí se bezbrannými pozemními ptáky a brzy je asi všechny sežerou. Kusu sem byl zavlečen roku 1827 z Austrálie kvůli kožešině. V Austrálii je chráněný. Žere ptačí vajíčka.
nový zéland maorové
- Kusuové se často zdržují v noci na silnicích, nebo alespoň v letních měsících a lidé je tu schválně přejíždějí. Všude na silnicích jsou zdechliny přejetých zvířat. Je dokonce obecně doporučeno kusu přejíždět. Ty zdechliny pak žerou dravci, asi káňata, a taky se pak stávají obětí aut.
- Pořádají se každoroční školní hony na kusu a divoká prasata. Lidé pak na školní pozemek přinášejí své úlovky. Soutěží se o ceny a z mrtvých kusu se vyrábějí směšné panenky.
- Do jedné školy, což se však stalo skandálem, přinesli živá mláďata zabitých kusu rodičů a pak je před dětmi topili v kýbli. Jedno dítě je dokonce taky topilo.
nový zéland working holiday
- Když jsme jednou jeli v noci lesem a přírodou, potkali jsme cestou 3 kusu. Před autem moc neutíkali, stáli zkoprnělí. Nepřejela jsem je. Naopak jsem jezdila opatrně, abych nikoho nepřejela. Nemohla bych.
To je konec reportu a na závěr ještě nějaké fotky