Práce na sadě, prostřih kiwi stromků/kiwi pruning – Nový Zéland

Třičtvrtě roku na Novém Zélandu díky Working Holiday vízům.

 


 

Práce na sadě během novozélandské zimy

Začali jsme pracovat jako prostřihávači kiwi stromků. Vystřídali jsme už dva zaměstnavatele a teď pracujeme pro třetího, kde máme momentálně nejvýhodnější podmínky.

Všechny ty práce na sadech řídí Indové. Na prvních dvou (v oblasti Paengaroa) jsme dostávali zaplaceno za hotové kiwi bays – to jsou jednotlivé ohrádky v aleji kiwi stromků. Moc jsme si ale nevydělali, protože jsme to ze začátku neuměli a byli jsme pomalí. Třeba za tři dny celodenní práce si každý z nás vydělal 90 dolarů.

Teď naštěstí pracujeme pro Indy v oblasti Omokoroa, kteří platí za hodinu, což je pro začátečníky asi nejlepší.

Prostřih kiwi je zatím asi nejlepší práce, co jsem tu na Zélandu dělala. Celý den jste venku na čerstvém vzduchu, posilujete ramena, prostřiháváte a můžete si ve sluchátkách poslouchat, co chcete. Předtím jsme pracovali v balírně – v packhousu, kde se sluchátka nosit nesmí a navíc tam bylo prašno a hlučno. A ještě předtím jsme pracovali jako pomocná síla v restauraci, kde mít sluchátka také nebylo možné a navíc to bylo poměrně stresující prostředí.

nový zéland working holiday víza práce na novém zélandu práce na sadech kiwi češi na novém zélandu bay of plenty

Indové na sadě novy zeland kiwi pruning

Zde na sadě, až na občasné pobízení a koordinování ze strany indických šéfů, žádný stres nezažíváme. Můžene vypnout a vykonávat téměř bezmyšlenkovitě ten prostřih.

Indové jsou jako zaměstnavatelé v pohodě. Někdy mají, na rozdíl od Novozélanďanů, takové ráznější vyjadřování. Bez obalu třeba řeknou, že „jestli budeš pomalej nebo jestli ustřihneš, co nemáš, tak sorry kámo, sbohem“. Novozélanďan by se vyjádřil zdvořileji.

Indové někdy mají celkem nesrozumitelnou anglickou výslovnost. Někdy se musím zeptat i třikrát, co to vlastně řekli. Nedávno jsem narazila na toto vtipné video, což možná vysvětluje proč. 😀

 

 

nový zéland working holiday víza práce na novém zélandu práce na sadech kiwi češi na novém zélandu bay of plenty

Jak probíhá prostřih kiwi / kiwi pruning

S prostřihem se začíná ihned nebo pár týdnů poté, co se sklidí poslední plody a může trvat od června do října.

Potřebujete většinou vlastní nástroje: jedny malé zahradní nůžky (secateurs), jedny velké (loppers) a takový úložný pás na spony a rychlé uložení nůžek. Malé nůžky se dají v obchodě Warehouse sehnat za 5 dolarů, ty velké i za 8 dolarů.

 

  • Velkými nůžkami se většinou vystříhají starší větve a v oddílu (bay) se nechá přibližně 15 dlouhých mladých větví (canes), které se pak v pravidelných rozestupech připevní na dráty.  
  • Zadrátované větve se na konci uštípnou tak, že jen o jeden pupen drát přesahují. Kdyby se nechaly delší, později by se pod vahou kiwi plodů ulomily.

 

kiwi-pruning-nuzky-novy-zeland-working-holiday
Levné zahradní nůžky, 8 dolarů, Warehouse

 

kiwi-pruning-nuzky-novy-zeland-working-holiday
Vanja, radost z levného zboží

 

Vzorově prostříhané a přikurtované větve zlatého kiwi. Vlevo jsou samice s dlouhými větvemi, vpravo samci s krátkými větvemi trčícími vzhůru.

 

novy-zeland-kiwi-prunng-working-holiday
Foto z prvního sadu mezi Maketu a Paengaroou, zlaté kiwi

 

nový zéland working holiday víza práce na novém zélandu práce na sadech kiwi češi na novém zélandu bay of plenty

Pracovní smlouva, mzda, pauzy novy zeland kiwi pruning

Pracovní smlouvy se liší sad od sadu. Pracovat se dá za hodinovou mzdu, kde například Indové raději sami uštípou nevyhovující větve a my po nich pak už jen vše odklidíme, rozmotáme a připevníme.

Nebo se dá pracovat za výkon práce, kde všechno děláte sami a jste placeni za hotové oddíly (bays). Ze začátku je určitě lepší pracovat za hodinovou mzdu, naučit se techniku a zvyšovat rychlost. Později se asi vyplatí přejít na sady, kde dostáváte odměnu za hotové oddíly, protože si můžete vydělat více, než 17,70 hrubého za hodinu.

Pracuje se většinou od úsvitu do soumraku, což je v zimním období 7:30 – 17 hodin. Ráno bývá v sadu zima a mokro a je dobré mít holínky nebo voděodolné boty a voděodolné pracovní rukavice.

Pauzy bývají tři: 15 minut v 10 ráno, 30 minut ve 13 hodin a posledních 15 minut v 15 hodin. U sadů bývá většinou zajištěn záchod a tekoucí voda.

 

nový zéland working holiday víza práce na novém zélandu práce na sadech kiwi češi na novém zélandu bay of plenty

Slované na sadě novy zeland kiwi pruning

V této poslední práci jsme si našli následující přátelé: Chorvatku Vanju a Slovince Jana. Bavíme se spolu anglicky a když něco nevíme, řekneme to v rodných jazycích, čemuž pak většinou všichni rozumíme. Příklad: nevěděla jsem, jak anglicky říct samohlásky a Váňa: „Samoglásnice?“. Nebo Jan vyprávěl o jedné animované pohádce z dětství – Žaloudko, což je u nás Dubínek.

Vanja se chce po Zélandu asi vrátit do Německa, kde už předtím pracovala. V Chorvatsku je prý bída, vysoké nájmy, korupce a práce většinou jen v cestovním ruchu. Jan se prý po Zélandu klidně vrátí do Slovinska anebo bude ještě cestovat. Podle této stránky je Slovinsko jednou z deseti nejliberálnějších zemí světa.

 

Míra korupce Slovinsko (0= špatné, 100= dobré)

 

Korupce v Chorvatsku

 

Korupce v Čechách

 

Další články z Nového Zélandu možno nalézt pod příslušným štítkem.

Další články z rubriky:

0 0 hlasů
Přínos článku
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře