Mark Twain (1835 – 1910), vlastním jménem Samuel Langhorn Clemens, byl americký spisovatel, novinář a humorista.
Narodil se ve městě Hannibal ve státě Missouri. Jeho otec měl obchod se smíšeným zbožím. Vyučil se tiskařem a pracoval jako sazeč a redaktor v novinách Hannibalský deník, které vlastnil jeho starší bratr Orion Clemens. Orion, vystudovaný právník, se později stal tajemníkem území Nevada.
miluna venca umění knihy umění hudba literatura obrazy hudba
Twain si ještě vyzkoušel práci kormidelníka a jezdil na řece Mississippi. Potom s bratrem utekli před Americkou občanskou válkou na západ do Nevady, kde Mark zkusil štěstí jako zlatokop. Poté se opět vrátil k žurnalistice a začal pracovat v místních novinách Territorial Enterprise (Územní podnik/iniciativa?).
Díky dobře použitému vtipu a satiře se jeho spisy těšily velké oblibě – zejména cestopisy a humorná povídka o žabákovi s nadpřirozenými schopnostmi. Povídku o žabákovi později otiskl i newyorský deník, což Twainovi přineslo velkou pozornost a slávu. O rok později odcestoval na Havajské ostrovy, kde působil jako zpravodaj pro list Sacramento Union. Potom odjel na firemní náklady do Středomoří. Cestoval po Evropě a Středním východě, odkud sepsal populární cyklus cestovních dopisů The Innocents Abroad (Nevinnosti v zahraničí?).
Svatba s editorkou Olivií Mark Twain
Po návratu do Ameriky se oženil s Olivií Langdonovou, dívkou ze zámožné rodiny obchodníka s uhlím. Vyrůstala v liberálním prostředí a setkávala se s názory rovnoprávnosti žen, zrušení otroctví a ateismu. Twain se s Olivií po svatbě odstěhoval do Connecticutu (severně od New Yorku), kde koupili dům, ve kterém je dnes muzeum Marka Twaina. Olivie pomáhala Twainovi s úpravou textů. Měla to prý na svém denním seznamu úkolů a domácích prací.
Mark investoval velkou část společného jmění do vynálezu Paigeova sázecího stroje. Produkt však neuspěl v konkurenčním boji s jednodušším a spolehlivějším strojem Linotype. Twain se zadlužil a vyhlásil bankrot. Práva ke svým knihám převedl na manželku, aby se nedostala do rukou věřitelů. Aby dluhy splatil, podnikal přednášková turné doma i v zahraničí.
V Americe dlouho nezůstali. Bydleli nějaký čas v Evropě a podnikli také cestu kolem světa. Twaina dokonce, během jeho pobytu ve Vídni, pozval roku 1899 k audienci František Josef I.
Twain a věda
Twain se zajímal o vědu a technologie, díky čemuž se přátelil s Nikolou Teslou. Strávil mnoho času v jeho laboratoři a nechal si patentovat tři své vynálezy. Své poznatky pak použil v románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Roku 1909 dokonce Twaina navštívil Thomas Edison a natočil s ním a jeho rodinou několik záběrů na kameru v jejich domě v Reddingu.
Thomas Edison natáčí Marka Twaina s rodinou
Závěr života Mark Twain
Roku 1896 zemřela Twainova dcera Susy, 8 let po ní manželka Olívie a 5 let po ní dcera Jean. Olívie sama trpěla od dětství různými vážnými nemocemi a tyto geny se přenesly i na děti. Clemensovi měli 4 děti a jen dcera Clara přežila svého otce. I ona však zemřela bezdětná, takže Twainův rod vymřel.
Twain se narodil ve stejný rok, kdy přilétla Halleyova kometa. Ke konci života si přál zemřít v době, kdy se kometa znovu vrátí k Zemi a přání se mu splnilo. Zemřel na infarkt v Reddingu (Connecticut) 21. dubna 1910. Kometa byla ze Země vidět od 10. dubna pravděpodobně až do 19. května.
- Zde je ukázka jeho díla, audiokniha Tajemný cizinec. Je to zároveň poslední kniha, kterou Twain ve svém životě napsal. Je velice mysteriózní a podává hluboké poselství k zamyšlení.