Inquisitor (2009): české středověké RPG s čarodějnickými procesy

inquisitor české rpg cinemax české hry

Inquisitor je PC hra žánru RPG s prvky adventury, vytvořená ve 2D grafice, viděná z izometrického pohledu a vypadá podobně jako Diablo 2 nebo Baldur’s Gate.

Hru vyvinula česká společnost Cinemax se sídlem v Praze. Cinemax mají na kontě už pěknou řádku her, například Ve stínu havrana nebo Daemonicu – viz obrázek. inquisitor hra

 

hry cinemax vývojáři inquisitor rpg
Herní tituly Cinemaxu

 

Herní příběh

Svět Inquisitora je inspirovaný událostmi středověké Evropy s pozměněnými jmény skutečných historických postav a organizací, obohacený o fantasy prvky.

Píše se rok 1223, vyplnilo se proroctví svatého Ezechiela o příchodu Ďábla a říši Utherst už stihlo postihnout několik božích ran. Mnoho lidí ztrácí morálku a odvrací se k herezi.

 

utherst - inquisitor české rpg cinemax české hry
Inquisitor – herní svět

Grafika inquisitor hra

Grafika vypadá na rok vzniku hry celkem zastarale, ale je snesitelná, ručně malovaná a realistická. A na co nestačí grafika, rozvíjí text. Hra je otextovaná zajímavě a vtipně a celkový děj je velmi napínavý.

 

Hra inquisitor

Na začátku si vyberete, za jaké povolání budete hrát. Možnosti jsou: kněz, paladin a zloděj.

(Četla jsem, že za kněze je boj nejjednodušší, protože se postupně naučí velmi mocná kouzla, díky kterým bude takřka neporazitelný). Paladin používá dobře zbraně, ale kouzla ovládá jen do nějaké střední úrovně.

Nevím, jaký je v případě všech postup, ale pokud hrajete za paladina, jste členem Bratrstva spravedlivých a byl jste vyslán neznámými muži vyšetřit zvláštní případ černé magie a zlých sil do jedné severské vesnice. 

 

schopnosti a dovednisti - inquisitor 2009 cinemax české rpg česká hra
Schopnosti a dovednosti

 

inventář - inquisitor 2009 cinemax české rpg
Inventář

 

kouzla - inquisitor 2009 cinemax české rpg české hry
Knihy kouzel

 

Unikátní v této hře je mučení. Někteří obžalovaní se totiž rozmluví až na skřipci nebo v železné panně. Pokud ale mučíte nevinného člověka, klesá vaše hodnota dobra a směřujete ke zlu. Čili nemusíte být dobrá postava, můžete hrát za zlo a do cíle se prý dá dopracovat 6 různými strategiemi.

 

Historická vsuvka inquisitor hra

Ve hře jsou tzv. kacíři skutečnými zločinci a pokud jste na straně dobra, upalujete je ve spolupráci s inkvizicí za opravdu zlé činy. Oproti tomu v reálném středověku inkvizice původně vznikla, aby skoncovala s hnutími, která chtěla uctívat Krista po svém nezávisle na katolické církvi. Byli to například Kataři, Bogomilové nebo naši Husité. (Slovo kacíř pochází z německého označení pro Katary – Ketzer). Církev nestrpěla případnou ztrátu moci a tak se ve jménu Krista a pravé víry hojně obracelo, zabíjelo a upalovalo.

Nebo zajímavost ze starší doby ve spojitosti s obracením „pohanů“ na pravou víru: blahoslavení Cyril a Metoděj vytvořili Civilní zákoník, ve kterém se píše:

„Každá vesnice, v níž se konají oběti nebo přísahy pohanské, ať je předána Božímu chrámu se vším majetkem, který patří pánům v této vesnici. Ti, kteří konají oběti a přísahy, ať jsou prodáni s veškerým svým majetkem a získaný výnos ať se rozdá chudým.“

A tato úžasná instituce legálně a s podporou vlád existuje dodnes. 😀 (Samozřejmě si uvědomuji, že katolická církev přinesla lidstvu také nějaké dobré věci. Hezky to podle mě shrnul třeba autor tohoto článku. Ale i tak mám k církvím obecně vztah spíše negativní, no. Pardon. 😀 ).

 

Mínusy inquisitor hra

  • Zdlouhavé dungeony: podzemní lokace bývají velmi spletité a celkem nudné.
  • Pokud je postava napadena, neútočí (nebrání se) automaticky, takže na útočníka musíte vždy kliknout.
  • Málo quickslotů, je jich sice 10, ale je dobré mít při ruce hromadu lektvarů a kouzel.
  • Zásek: nejspíš téměř před koncem jsem se v ději zasekla a nevím, jak dál. Postup jsem googlila, ale žádná rada v mém případě nefungovala.

 

Plusy – převažují inquisitor hra

  • Hezky zpracovaný středověk – ať už graficky, v dialozích nebo v hudbě. Jedna píseň třeba obsahuje část melodie „kdož sú boží bojovníci“.

 

„Kdož sú boží bojovníci“ začíná v 1:37

 

  • Vtipné hlášky, které asi jen Češi pochopí, narážky na historická či kulturní témata.

 

rozhovor s paladinem - inquisitor 2009 cinemax česká hra

 

vývěsní štít hospody - inquisitor 2009 cinemax české hry

 

  • Je to částečně detektivní adventura, což považuji za plus, protože tento žánr hraju ráda. (Zde je případně seznam adventur, které bych doporučila). Vyšetřujete tedy případ a postup není přímočarý, je naopak celkem složitý a nepředvídatelný. Informace si musíte ověřovat z více zdrojů. Když někdo někoho označí za kacíře, měli byste se na to poptat i jinde, než údajného kacíře zatknete, protože spousta postav ve hře lže.
  • Nevídané herní prvky, jako je výslech v mučírně na středověkých mučících nástrojích či upalování na hranici.

 

Závěr inquisitor hra

Je to super hra, kterou asi ocení hlavně nadšenci do středověku a adventur.

Konečné hodnocení dodám, až Inkvizitora dohraju, ale třeba na Databázi her, kde hodnotím hry, bych zatím dala 85 – 90 %.

 

hrobka-na-hřbitově-inquisitor-2009-cinemax-české-hry

 

mapa hřbitova - inquisitor 2009 cinemax české hry
Mapa hřbitova

 

Jako další bych si chtěla zahrát od Cinemaxu tu Daemonicu. Hra má prý super příběh a atmosféru, ale opět horší grafiku.

 

 

Další články z rubriky:

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments