Deus Ex (2000): skvělá kyberpunková PC hra

deus-ex-2000

Týden volna na Zélandu, venku prší, starý notebook (HP 630)… Ideální čas znovu si zahrát mojí nejoblíbenější hru – Deus Ex. Sice už asi po páté, ale tentokrát na realistickou obtížnost, budu si číst všechno, co se ve hře píše a budu si delat poznámky a printscreeny na tento článek.

 


 

Deus Ex (2000) 

Deus Ex je akční stealth kyberpunkové RPG, vyvinuté společností Ion Storm. Hlavní hrdina je nanotechnologiemi vylepšený agent JC Denton a děj se odehrává v roce 2052. Na začátku pracujete pro organizaci UNATCO, která se tváří, že zachraňuje lidstvo před teroristy a virem Šedou smrtí. Po čase ale zjistíte, že je to jinak.

 

Kyberpunk

Kyberpunk je podžánr science fiction. Kyberpunkový děj se odehrává většinou v dystopické budoucnosti a je pro něj charakteristická kombinace společenské spodiny a pokročilé technologie. Technologické a vědecké vymoženosti jako umělá inteligence a kybernetika jsou v kontrastu s rozpadem společnosti či zásadní změnou ve společenském řádu.

Typickými aktéry kyberpunkových děl jsou hackeři, umělá inteligence a megakorporace.

Mezi nejznámější kyberpunkové výtvory patří: film Blade Runner (1982) od Riddleyho Scotta, román Neuromancer (1984) od Williama Gibsona a prvky kyberpunku jsou zřejmé i ve filmech Terminátor od Jamese Camerona a Total Recall od Paula Verhoevena.

Kyberpunkový je také komiks Transmetropolitan.

 

komiks-transmetropolitan
23. století kdesi v USA: gonzo novinář Spider Jerusalem ve svých článcích rozkrývá vládní korupci a zneužívání moci. Postava Spidera odkazuje na tvůrce tohoto druhu novinařiny, Huntera S. Thompsona, který napsal třeba Strach a hnus v Las Vegas nebo Rumový deník.

 

Deus ex machina

Název hry vychází ze starořeckého termínu „deus ex machina“ čili bůh na kladce. Byl to způsob, jakým antičtí dramatici řešili zdánlivě neřešitelnou situaci, do které se dostal hlavní hrdina. V takovém momentě byl na jeviště prostřednictvím mechanického zařízení spuštěn nějaký bůh (často v podobě sochy) a situaci rozřešil. Divadelní kus pak zpravidla brzy končí.

V pozdějších dobách se takto označuje už jen princip náhlého a nečekaného vyřešení situace.

Název počítačové hry Deus Ex, tak znamená pouhé „Bůh ze“. Tvůrce Warren Spector si je nesmyslnosti vědom.

Postavu tohoto vševědoucího Boha ve hře ztvárňuje nejvyšší umělá inteligence Helios, která oplývá všemi dosavadními znalosti lidstva a může kontrolovat veškerá elektronická zřízení.

Jméno agenta JC Dentona prý vychází z iniciálů Ježíše Krista (Jesus Christ), protože Denton, podobně jako Ježíš, je vyvolen Bohem a má potenciál změnit svět.

 

Hudba

Hra má super soundtrack. Podíleli se na něm autoři, kteří vytvořili hudbu k Unreal Tournamentu. (Obě hry jsou vytvořené na stejném Unreal enginu.

 

Ukázky:

 

 

 

 

Hratelnost

Ve hře je mnoho textu ke čtení: knížky, novinové články, cizí deníčky, datové poznámky, cizí e-maily. Články od UNATCO jsou propagandistické.

Hru můžete procházet tak, že jednoduše všechno vystřílíte, anebo uvědoměle, že se plížíte, vyhýbáte se konfrontacím nebo omračujete, protože zejména na začátku nevíte, kdo je skutečný nepřítel.

Hra je velmi interaktivní. Všichni lidé mají co říct, můžete jíst jídlo a pít chlast, což léčí, vzít drogu Zyme – ta ale neléčí, kouřit – to ubírá zdraví. Se všudypřítomnými feťáky se dá občas za drogy něco vyměnit či získat informace. Hladové děti vám za jídlo taky něco prozradí.

Mnoho druhů zbraní a 4 druhy granátů: plynový, klasická bomba, granát vyřazující elektroniku robota nebo granát, který přeprogramuje robota na vaší stranu.

Mnoho tajných skrýší či lokací, jejichž objevení vám dá body, za které si pak vylepšujete své dovednosti.

 

deus-ex-2000
Vaše menu: poznámky, cíle, inventář, správa nano vylepšení, zdraví, zprávy.

 

deus-ex-inventory
Inventář: různé druhy zbraní, čokoláda, cíga (i když ty jsou k ničemu 😀 ), granáty, brnění, paklíče…

 

deus-ex-hong-kong
Můžete pustit sprchu, spláchnout záchod… Pozor na tuto služebnou – byt Maggie Chow, Hong Kong

 

Ocenění

Hra získala řadu ocenění, jako je „nejlepší herní počin roku“ nebo „jedna z nejlepších PC her všech dob“ podle magazínu PC Gamer. Na Databázi her má hodnocení 89 % a podle Googlu se líbila 94 % uživatelů.

 

A na závěr pár screenshotů:

 

deus-ex-battery-park-new-york
Muž napadený morem Šedá smrt, Battery park, New York

 

deus-ex-hong-kong
Řezník, tržiště, Hong Kong

 

deus-ex-hong-kong-lucky-money
Ruští námořníci v klubu Lucky Money, Hong Kong

 

deus-ex-hong-kong
Rozhovor s barmanem v hospodě Old China Hand, Hong Kong

 

Další články z rubriky:

0 0 votes
Hodnocení článku
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments