Domácí pšenično-žitný chléb z trouby: rychle a jednoduše

Slunečnicová semínka zespodu chleba

Domácí chléb do trouby domaci chleba z trouby

     Díky pečení domácího chleba vždy víte, co jíte, a můžete si libovolně míchat přísady. Zvolenými semínky, zeleninou či kořením tak vznikne třeba chléb konopný, rozmarýnovýčesnekový nebo třeba sladký s rozinkami a špetkou skořice. 

     Nejzdravější je prý čistě žitný chléb z domácího kvásku. Toto je bohužel recept jen na snadný pšenično-žitný chléb z droždí. 

 


.

     Recept na chléb: domácí chléb z trouby bez hnětení

 • 800g hladké pšeničné mouky
 • 200g celozrnné žitné mouky
 • sůl, kmín, koriandr, fenykl, badyán
 • 42g kostka droždí, cukr
 • libovolná semínka a oříšky
domácí chléb do trouby

     Postup: domácí chléb z trouby bez hnětení

 • Vytvořte si kvásek: vezměte veliký hrnek (například plechový), přidejte 1-2 lžičky cukru a zalijte vlažnou až teplou vodou (asi půl litru). Do vody nadrobte droždí a hrnek přiklopte například plastovým poklopem do mikrovlnky. Umístěte asi na 20 minut na teplé místo. (Nebo si vytvořte kvásek přírodní.)
domácí chléb z trouby
Příprava droždí, tvorba těsta a kynutí / domaci chleba z trouby postup
Příprava droždí, tvorba těsta a kynutí
 • Vezměte velikou mísu nebo hrnec a smíchejte všechny druhy mouk, dvě lžičky soli, lžíci celého kmínu a půl lžíce mletých semen koriandru, dvě špetky mletého badyánu a dvě špetky mletého fenyklu.
domácí chléb z trouby
 • Přidejte libovolná semínka a oříšky: například 3 hrsti konopných semínek (dodají krémovost), hrst lněných semínek, sezam, slunečnice, mák nebo vlašské ořechy. Vše vařečkou řádně smíchejte.
Domácí chléb z trouby
 • Pokud byste chtěli třeba ochucený chléb, přidejte rozmačkaný česnek, nebo rozmarýn; nebo skořici a kurkumu pro chléb orientální, nebo nakrájenou cibuli pro chléb cibulový, koření sladkou papriku a nakrájenou zeleninu pro chléb paprikový apod.
domácí chleba z trouby
 • Vytvořte ve směsi s moukou kráter a vlijte do něj hotový kvásek. Pokud by bylo těsto moc suché a nemíchatelné, přidejte třeba další půl hrnku teplé vody. Vařečkou vše smíchejte, přiklopte plastovým poklopem do mikrovlnky a umístěte na teplé místo. Nechte těsto minimálně hodinu až 24 hodin kynout. Občas těsto vařečkou prohněťte.
domácí chleba do trouby
 • Až budete mít těsto dostatečně nakvašené, přejděte k pečení. Není bezpodmínečně nutné těsto vyklápět na vál a hníst rukama – ale můžete to udělat.
domácí chléb do trouby
 • Připravte si nádoby na chléb – pekáč na buchty, oválný litinový hrnec, nebo kulatý hrnec a jednu menší misku vhodnou do trouby, formu na moučník – cokoliv máte doma. Do nádoby vložte pečící papír. Dno nádoby můžete posypat semínky či oříšky, které příhodně zůstanou zaklesnuté v chlebu a po upečení nebudou padat.
domácí chleba z trouby
domácí chléb do trouby / veganské recepty
Slunečnicová semínka zespodu chleba
 • Vařečkou těsto ještě naposledy zpracujte a posuňte jej do nádoby, popřípadě rozdělte do nádob.
domácí chléb do trouby
 • Nechte těsto v nádobách ještě asi půl hodiny na teplém místě kynout, ale pozor, ať má těsto ještě prostor kynout, jinak nádobu přeteče. Pokud nemá místo, nenechávejte jej kynout a rovnou pečte. Povrch těsta uhlaďte trochou teplé vody a lžící a nožem vykrojte na povrchu kříž.
domácí chleba jednoduchý a rychlý
domaci-chleb-z-trouby-chleba / veganske recepty
Pokřižováním chleba zajistíte rovnoměrné rozpraskání
 • Zapněte troubu přibližně na 200°C, vložte na rošt nádoby s těstem a na dno trouby umístěte plech s obyčejnou vodou. Odpařování nějakým způsobem působí dobře na chléb.
domácí chleba s rozmarýnem
 • Pečte chléb dozlatova asi 50 minut. Zhruba ve ¾ pečení nebo ke konci se pokuste chléb ve formě otočit, aby měl křupavou kůrku pěkně z obou stran. (Vyndejte chleby z trouby, vyklopte a vzhůru nohama dejte znovu do nádob a zpět do trouby.)

 

Chléb s konopnými semínky / domácí chléb z trouby / chleba / veganské recepty
Chléb s konopnými semínky
Domácí chléb s rozmarýnem / domaci chleba z trouby / veganské recepty
Domácí chléb s rozmarýnem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články z rubriky: