Ekologické zemědělství – mulč, kompost a výroba jíchy

ekozahradničení ekozahrada

Zahrada může prospívat i bez použití umělých hnojiv. Zde jsou představeny tři úplně nejzákladnější teze přírodního pěstování. ekologické zemědělství


miluna ekozahradničení ekozahrádka ekologické zahradničení zahrádkaření ekologická zahrada ekopěstování

Používání umělých hnojiv má zhoubný vliv na půdu

Většina umělých hnojiv jsou sloučeniny solí a rostlina z nich odčerpává jen jednu složku. Například po spotřebování draslíku ze síranu draselného vznikne v půdě kyselina sírová, po odčerpání dusičnanového iontu z ledku, zůstane louh

 

Umělá hnojiva nejsou třeba. Ekozahradničení

 

Vlivem těchto chemických zbytků a dalších látek, jako jsou pesticidy, dochází k odumírání půdních organismů = edafonu. Půda je polomrtvá a neschopná zadržet vodu.

jak udržet vlhkost v půdě jak udržet vodu v zahradě

 

Jak se tedy efektivně postarat o rostliny a přitom nezatěžovat životní prostředí? mulčování mulč ekologické zemědělství

jak zadržet vodu v půdě jak zadržet vodu v zahradě jak udržet vodu v půdě

1. Mulčování mulč

  • Mulčování = zakrytí vypleté půdy vrstvou organického materiálu. Obnažená půda totiž snadno vysychá a znehodnocuje se. Umírají také půdní mikroorganismy, které jsou pro rostlinu prospěšné.

 

Mulčování. Ekozahrádkaření
Mulčování slámou

 

  • Půda pod mulčem zůstává vlhká a kyprá. Zpomalí se růst jiných nechtěných rostlin a odpadá potřeba pletí a častého zalévání.
  • K zakrytí se hodí dřevní drť, sláma/seno, listy lopuchu, pampelišky, křenu nebo šťovíku – jsou velké, zakryjí značný kus, a svým rozkladem do půdy pozvolna uvolňují živiny.

 

Mulčování. Ekozahradničení / ekologické zemědělství
Mulčování slámou

 

  • Použít se dají i kameny, jehličí (slimáci ho prý neradi), spadané listí, kopřivy….
  • Na záhon mezi řádky se pokládají (trouchnivějící) prkna, po kterých můžete chodit. A pod prkny se často zdržují střevlíci, kteří se živí vajíčky slimáků, i jiný prospěšný hmyz.

 

mulč / ekologické zemědělství
Mulčování slámou
        ekozahradniceni ekozahrádkaření ekozahrady permakultura

2. Výroba kompostu ekologické zemědělství

  • Organické zbytky z kuchyně a ze zahrady se dají zužitkovat pro výrobu základního substrátu.
  • Pokud bydlíte ve městě a máte u domu soukromý dvorek, můžete zkusit sousedy seznámit s touto možností a společnými prostředky na dvorku kompost vybudovat. Pak bude moci každý recyklovat organický odpad a po zimě si odebrat svůj díl hotového kompostu.

 

Zahradní kompost. Ekozahrádkaření / ekologické zemědělství
Kompost

 

  • (Jako vegani máme v bytě, v panelovém domě, kuchyňský odpad jen rostlinný. Házíme ho do kýble na balkóně a přiznám se, že ho jednou týdně nosím do blízkého lesa do křoví, kde nikomu nepřekáží. Bylo mi vždy líto házet do popelnice živiny, které se pak spálí. A pak se vyrábějí ta umělá hnojiva, aby vrátila živiny do půdy a je to začarovaný kruh. Ten můj odpad v lese chodím kontrolovat. Většinou do týdne zmizí, protože ho sní lesní zvířata. Nebo zmizí do měsíce, protože se rozloží.)
zdravá zahrada ekozahrady ekozahradničení ekologie ekologické pěstování šetrné pěstování výroba jíchy kompost mulčování výroba mulče mulčujeme mulčování

3. Výroba domácího tekutého hnojiva ekologické zemědělství

  • Jícha (zákvas) je získání látek z rostlin procesem kvašení.
  • Nejuniverzálnější je výroba kopřivové jíchy, protože kopřiva obsahuje sedm z deseti pro rostlinu nejpotřebnějších minerálů (N, P, K, Ca, Fe, Mg, Si).
    Jícha rostlinu nejen vyživí, ale i posílí před nákazami. 

 

ekozahradničení. Kopřivová jícha / ekologické zemědělství
Kopřivová jícha
jak zadržet vodu v půdě jak zadržet vodu v zahradě jak udržet vodu v půdě
  • Příprava kopřivové jíchy: Kbelík se napěchuje do 2/3 kopřivami a zalije vodou 10 cm pod jeho okraj. Zakryje se víkem, které se podloží laťkou, kvůli přístupu vzduchu.
    Zákvas se každý den promíchá. Že je hotový se pozná tak, že už nepění, což bývá přibližně za 14 dní. Proces se urychlí umístěním nádoby na slunné místo.
    Tekutina se scedí, kopřivy se zkompostují nebo použijí jako mulč. Tekutina se používá naředěná vodou v koncentraci 1 díl jíchy na 10 dílů vody. Rozstřikuje se přímo na rostlinu a zalévá se s ní 1 za 14 dní.  

 

  • Jícha se dá vyrobit i z jiných rostlin a nemusí být jen jednodruhová. Zde je tabulka planých rostlin a jejich schopnost shromažďovat/poskytovat minerály:

 

N P K Ca Fe Mg S Si Mn Cu Na
8 Pampeliška + + + + + + + +
7 Kopřiva + + + + + + +
6 Kostival + + + + + +
5 Lebeda + + + + +
4 Čekanka + + + +
4 Šťovík + + + +
4 Jetel luční + + + +
3 Ptačinec žabinec + + +
ekozahradničení přírodní pěstování ekozahradničení bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů ekologické zahrádkaření ekologické pěstování ekozahrádkaření 
Knižní zdroj: Zdravá zahrada – H. Vlašínová

Další články z rubriky:

0 0 hlasů
Přínos článku
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře