Další zjištění o Zélandu: cvrčci, kafe, gangy a přemnožené vačice

     Na Zélandu jsme s Láďou už 5 měsíců. Zatím pořád ve městečku Coromandel na severu severního ostrova, kde pracujeme v restauraci Pepper Tree. Brzy se chystáme odjet do Taurangy a najít si práci ve sběru nebo balení ovoce, abychom si mohli o 3 měsíce prodloužit víza.

 

coromandel nový zéland working holiday
Vyhlídka na Coromandel z blízkého kopce.

 

 

coromandel nový zéland working holiday
Coromandelská buš v parném létě

 

 

     Cvrčci nový zéland working holiday

     Je únor a právě asi vrcholí sezóna páření cvrčků a cikád. Jdete do lesa a málem ohluchnete. Tušíte je všude na stromech, ve větvích, v keřích, na zemi. Cvrkají a někteří dokonce praskají. Je to tak hlasité, že z toho bolí uši. Radši tedy nosím sluchátka s vlastním poslechem, když jdu běhat.

 

 

     Weta nový zéland working holiday

     Dozvěděla jsem se, že tu žije i jakýsi cvrček jménem obří weta. Naživo jsem ho ještě neviděla, ale kolega mě strašil, že žijí v důlní šachtě, která je nedaleko a až se do ní vydáme, musíme si na hlavu hodit utěrky, které používáme v kuchyni a jako zbraně si vzít takové ty malé plamenomety, kterými opalujeme crème brûlée.
Další kolega vyprávěl, že na něj 
jeden weta skočil a kousl ho do ruky, když byl kdysi kempovat.

 

weta cvrček nový zéland
Obří wētā, podřád kobylky

 

 • Podle wikipedie dorůstají obří weta cvrčci délky až 10 cm (jen tělo) a jedna samička nalezená na ostrově Little barrier Island (severně od Coromandelu), měla 71 gramů a stala se tak nejtěžším zdokumentovaným hmyzem světa.

 

weta cvrček nový zéland
Toto by měla být ta nejtěžší samička

 

 • Další kolega mi řekl, že wetu můžu dát do mrazáku, vyndat ho za týden a nic mu nebude.
 • Podle wiki existovaly wety už před 200 miliony v druhohorách.

 

 

     Greenstones / zelené kameny / pounamu nový zéland working holiday

     Spousta lidí tu nosí jako náhrdelník velký kus vyřezávaného zeleného kamene – Maoři mu říkají pounamu. Jiná pojmenování jsou též nefrit, serpentinit, bovenit nebo zélandský jadeit.

 

pounamu nový zéland jadeit
Maorská sekerka z jadeitu

 

 • Jadeity je ještě možné vzácně najít na západním pobřeží Jižního ostrova (například v oblasti Milford Sound) v řečištích potoků a řek po těžkých deštích, jelikož se takto uvolňuje ze své matečné horniny v horách.

 

 • Po tomto drahokamu Maorové pojmenovali i celý severní ostrov. Říkají mu Te Wai Pounamu, neboli Vody zeleného kamene.

 

 • Maorové si zeleného drahokamu cení podobně, jako Evropané zlata. Existuje zmínka ze 70. let 19. století, kdy jistý Maor Te Otatu zapsal: „Nechť je zlato ponecháno bílým mužům. Naši předkové jej neznali. Mým jediným pokladem je pounamu.“

 

     Pounamu Maorové tvarovali do různých podob. Vyráběli z něj nástroje jako je dláto, skoble, háček na ryby či nůž.  

 

Přívěšek tvaru toki připomíná nástroj, kterým se vydlabávaly kanoe, kácely stromy a opracovávalo dřevo na stavění domů.

 

 

 • Vyřezávali z něj též šperky: náušnice, prsteny, náhrdelníky: 

 

Tvar tiki má podobu osoby v tureckém sedu zavěšenou na bok. Hei tiki – první praotec nebo pramatka lidí. Hei tiki nosily spíše ženy.

 

Kuru je náušnice podlouhlého tvaru.

 

 

Kapeu je také podlouhlého tvaru ale zahnutý na konci.

 

 

Koropepe – stočený úhoř

 

 

Pekapeka – tvar místního netopýra

 

Hei matau – tvar háčku

 

 

Pōria kākā – tvar připomínající obojek na ptáky (domácí mazlíčky)

 

 • Pounamu se používaly i jako zbraně a symboly moci: 

 

Mere – maorská zbraň a také symbol moci

 

 

Toki poutangata – sekyrka nebo ceremoniální sekyrka a symbol moci

 

 

     Český malíř nový zéland working holiday

     Slavné portréty starých Maorů namaloval Čech Bohumír (též Gottfried) Lindauer. Narodil se léta páně 1839 v Plzni Marii Šmídové a Ignáci Lindauerovi, vyučil se zahradníkem, ale chtěl radši kreslit. Přestěhoval se do Vídně, kde malbu studoval na Akademii výtvarných umění, vrátil se do Plzně, ale nemohl jako malíř sehnat práci a tak cestoval – například po Polsku a Rusku.

 

lindauer nový zéland
Lindauerův autoportrét – 1862

 

     Snažil se vyhnout hrozící vojenské službě a tak v dubnu roku 1874 nastoupil na parník Reichstag a začátkem srpna přistál na Novém Zélandu. Usadil se ve městě Nelson na Jižním ostrově, začal se živit jako fotograf a během toho dále maloval – například na zakázku maorských náčelníků maloval maorské vůdce a lid.

 

lindauer nový zéland
Portrét náčelníka jménem Rangi Toperoa
nový zéland working holiday

     Dva roky po svém příjezdu se přestěhoval do Aucklandu, kde se seznámil s podnikatelem Henrym Partridgem, kterému se líbily portréty Maorů a rok na to se už pořádala Lindauerova vernisáž ve Wellingtonu. Jeho malířská hvězda stále stoupala, roku 1904 dostal zlatou medaili za obraz ženy s batoletem na světové výstavě v americkém St. Loiuse.

 

lindauer nový zéland
Maorská žena jménem Hinepare

 

 

Náčelník Wiremu Kīngi z kmene Te Āti Awa

 

lindauer nový zéland
Pare Watana, žena kmene Ngāti Maru, který obýval Thames. Mere, kterou drží, svědčí o jejím vysokém postavení.

 

 

     Roku 1916 Lindauer skončil s malířstvím kvůli zhoršujícímu se zraku. Dožil ve vesnici Woodville (Severní ostrov), kde mají Lindauerovi rodinnou hrobku. Syn Viktor se stal uznávaným znalcem novozélandské flóry a odborníkem na řasy a chaluhy.

 

lindauer nový zéland
Lindauer – autoportrét

 

 

     Gangstas nový zéland working holiday

     Rozmohl se nám tu v Coromandelu takový nešvar. Po nocích tu řádí opilí výtržnický kluci. Jsou to většinou Maoři nebo polomaoři. Často pracují jako sklízeči a pěstitelé škeblí, jsou z problémových rodin, rodiče alkoholici, 5 sourozenců… – jako ve filmu Kdysi byli bojovníci. Rozbíjejí cizí majetek, kradou, po nocích řídí ožralí a dokonce napadají lidi.

 • Dnes mi šéfkuchařka říkala, že 4 tito mladíci napadli včera v noci 60 letého manžela její kamarádky .

 

 • Včera jsem byla v hospodě, kde se konal večírek a dýdžejoval náš pizza kuchař Eun (íjun) z Anglie. Uvnitř byl velký hluk a nedalo se mluvit, tak jsme se přesunuli za hospodu. Zanedlouho se tam ukázali tito výrostci. Viděla jsem, jak v dálce tvoří hlouček a asi užívají nějaké substance – možná methamfetamin. Když přišli blíž a já jsem tam byla zrovna sama, oslovili mě, takže jsem toho využila a chvíli s nimi mluvila o počítačových hrách.
  Druhý den jsem zjistila, že tato banda tam pak poničila zadní dveře do hospody.
nový zéland working holiday

 

Toto je hospoda, kde se vše událo – Star and Garter

 

 • Žije tu taky jeden maorský kluk, který byl nedávno přijat do gangu Mongrel Mob. Ve znaku mají hlavu buldoka někdy s německou nazi helmou. Prý byl 4 roky ve vězení. Nevím to jistě, ale myslím, že to bylo nějaké ozbrojené vloupání nebo zapálení domu či co. Nyní jen celé dny paří League of Legends a je na podpoře.

 

mongrel mob nový zéland
Příslušníci gangů Black power a Mongrel Mob

 

 • Později v čase: Dnes jsem se dozvěděla, že před dvěma dny bylo vykradeno zdejší infocentrum a uloupeny věci v hodnotě 3000 dolarů.
nový zéland working holiday
 • Byla jsem při tom, jak nějaký výrostek v noci rozbil okýnko kavárny Umu.

 

 • Své výtržnictví a zlodějství někdy ospravedlňují tím, že jsou Maoři a že tu byli první a bílí jim tuto zem sebrali.

 

 • Slyšela jsem, že ve větším městě Tauranga, kam se zanedlouho chystáme, není v některých částech doporučováno zdržovat se kvůli gangům v noci venku.

 

 

     Vačice. Kusu liščí

     Jsou tu přemnožené malé vačice neboli kusu liščí a dále také kuny, krysy a lasičky. Živí se místními bezbrannými pozemními ptáky a za chvíli je asi všechny sežerou. Kusu byl zavlečen roku 1827 z Austrálie kvůli kožešině. V Austrálii je chráněný. Žere ptačí vajíčka.

 

kusu liščí nový zéland
Samice kusu liščího s mládětem
nový zéland working holiday
 • Kusuové se často zdržují v noci na silnicích – nebo alespoň v letních měsících – a lidé je tu nemilosrdně přejíždějí. Všude na silnicích jsou zdechliny přejetých zvířat. Je dokonce obecně doporučeno kusu přejíždět. 

 

Slípka pukeko – těch je v okolí Coromandelu mnoho

 

 

 • Pořádají se každoroční školní hony na kusu a divoká prasata. Lidé musejí na školní pozemek přinést své úlovky. Soutěží se o ceny a z mrtvých kusu se vyrábějí směšné panenky.

 

Dítě hází mrtvého kusua u příležitosti školního honu

 

 • Na jedné škole, což se však stalo skandálem, přinesli živá mláďata zastřelených kusu rodičů a pak je na škole před dětmi topili v kýbli. Dokonce jedno dítě je taky topilo.

 

Kusu liščí – černá forma. Tento v noci přeběhl přes silnici a schoval se na strom a nechal se fotit.
nový zéland working holiday
 • Když jsme jednou jeli v noci lesem a přírodou, potkali jsme cestou 3 kusu. Před autem moc neutíkali, stáli zkoprnělí. Nepřejela jsem je. Naopak jsem jezdila opatrně, abych nikoho nepřejela. Nemohla bych.

 

 

     Kafe nový zéland working holiday

     Zdá se, že na Zélandu moc nefrčí instantní kafe crema. Mají tu jen normální instantní kafe – rich flavor, italian, freeze dried, rich roast, classic – zato ale v různých stupních kofeinovosti.

 • Našla jsem jediný produkt od Nescafé, který se podobá tomu, co bych chtěla – Fine blend, což je ale jemný prášek. Zkusila jsem ho a od té doby si kupuji jen to.
 • Piju teď kafe tak, že ho zalévám jen velice horkou vodou z kohoutku. Vhodným proudem a rozstřikem vody se dá vytvořit dost dobrá pěna.

 

Instantní jemné Nescafé z obchodu Countdown

 

 • Mám jistou teorii, proč tu kafé crema nemají. Frčí tu totiž espresso s mlíkem, tzv. flat white. A taky kapučíno. Mají tu velký výběr instantních kapučín a laté – laté čoko, oříškové, vanilkové, kurkumové, mača a ještě dalších asi 5 příchutí.

 

Občas si ke kafíčku kupujeme tyto arašídové sušenky. Jsou veganské.

 

 

Nebo tuto hořkou čokoládu s mandlemi. Vegan.

 

 

Vegan čokoláda nový zéland
Mám ráda i tuto super hořkou.

 

 

Toto je podle mě nejlepší druh Orea, jaký jsem kdy ochutnala.

 

 

A toto jsou dost dobré rýžové chlebíčky s příchutí sojové omáčky tamari.

 

 

Občas jím i toto: slunečnice s kečupem v plechovce od cizrny.

 

 

     Tredišn  nový zéland working holiday

     Chybí mi Čechy. Nemohla bych žít dlouhodobě v cizině. Chybí mi naše tradice. Touto dobou bysme třeba v Čechách pálili Moranu. Nebo bysme prováděli činnosti spojené s šestinedělním předvelikonočním půstem.

 

Pálení již odstrojené Morany v březnu 2016. Lidé se toho nechtěli zúčastnit a radši byli zalezlí doma. Pálila jsem ji tedy v přítomnosti dvou koní a dvou vlčáků. Vypadali, že je o taky zajímá. Dívali se a chodili kolem.

 

 • Zde v Coromandelu se tradice moc nedodržují. Maorské tradice prý do moderní doby nepřežily. Akorát možná tak Matariki, což je Nový rok, slavený v červnu.

 

 • Tradice Vánoc, která se navíc slaví v létě, se sem vůbec nehodí.

 


 

     To je konec reportu a na závěr ještě nějaké fotky 🙂

 

Koupila jsem si toto fáro. Prodal mi ho Čech, žijící v Coromandelu už asi 15 let. Je to umělecký sklář. Každý ho tu zná.

 

 

Honza, umělecký sklář, vystavuje své výtvory i na prodejní vernisáži ve zdejší Hauraki galerii. Lidi mu tu ale říkají “Ján”.

 

 

Koupání v lesní řece. Manaia.

 

 

Zaid a Láďa, vyhlídka nad Coromandelem.

 

 

Pták ústřičník na pláži Whangapoua vyjídá svým vhodným zobákem vyplavené škeble.

 

 

Pláž Whangapoua – Láďa, ústřičník a racek mořský

 

coromandel long bay working holiday
U pláže Long bay severně od Coromandelu

 

Lesní stezka se starými kauri stromy u Long bay kempu, Coromandel

 

     Další report bude už z Taurangy. Minulý report kdyžtak ZDE. 🙂

Další články z rubriky: