Dojmy z poslední doby: Fallout 3, válka a propaganda na sociálních sítích

Ráda bych se podělila o své dojmy nad událostmi posledního měsíce. (Pro možnost komentování musíte být kdyžtak přihlášeni na Facebooku.)

 

Fallout (česky „radioaktivní spad“, nepřekládá se)

     Nedávno jsem dohrála jednu z nejlepších PC her, co jsem kdy poznala – Fallout 3 😀 . Děj se odehrává v postapokalyptické budoucnosti 200 let po jaderné válce, lokalita: Washington DC a blízké okolí. Lidé teprve vylézají z krytů. Ti, kteří nebyli schovaní, jsou poznamenaní radiací. Dříve hustě osídlená místa jsou opuštěná, zničená a spálená. I voda je ozářená a musí se složitě čistit.
.    V době vyvrcholení války kolem roku 2077 měly Spojené státy ve hře stejnou kulturu, jakou měly reálně v 50. letech 20. století. Takže na roztrhaných silnicích a dálnicích stojí 200 let stará ohořelá auta z 50. let, v ruinách domů se válí dobové hračky, nábytek, lidi nosí staromódní účesy. A z rádia, konkrétně ze stanice Galaxy News Radio, hraje americký swing. Jsou to skvělý písničky. Poslouchám je třeba cestou do práce nebo když někam jdu, a představuju si, že se za našeho života třeba taky rozpoutá válka a spousta lidí, co se mnou jede trolejbusem, včetně mě, shoří při výbuchu. Jsou to jistě divné představy, ale vyvolává je ta hudba. 😀

 

Poslechněte si třeba tuto písničku z roku 1954: (A do toho chodíte pustinou, snažíte se přežít, pomáháte nebo škodíte ostatním neboli plníte questy…)

 

     Teď momentálně hraju další Fallout: New Vegas. Dala jsem mu na databázi her taky 100 %, ale Fallout 3 je podle mě o trošku lepší díky atmosféře, hudbě a ruinám velkoměsta. New Vegas se totiž odehrává mezi Kalifornií a Nevadou, kde je Mohavská poušť, takže tam skoro ani není, co bombama zničit.

 

Fallout 3 – Washingtonův monument

 

Fallout 3 – interiér nějaké boudy

 

Fallout 3 – okolí Washingtonu DC

 

     A jak mám takhle mozek plný postapo budoucnosti, zničený země, všudypřítomné radiace, tak Putin začne válku s Ukrajinou a vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Řekla bych tedy (s nadsázkou), že díky Falloutu jsem na tuto možnost již psychicky připravená. 

 

Válka Ukrajina – Rusko

     Co se týče tohoto konfliktu, tak jsem na straně Ukrajiny. Informace získávám z ČT24, podcastů Českého rozhlasu, Deníku N či Wikipedie.
.    O informacích z „druhého tábora“ vím. Posílá mi je mamá. A taky sleduju FB stránku Manipulátoři.cz, kde se rozkrývají falešné zprávy.
.

     Ruská vs. ukrajinská verze zpráv

     Ruským a proruským zprávám se podle mě stejně nedá věřit, protože tam mají diktaturu, cenzuru a propagandu jedné strany. Lidi končí za nesouhlas s režimem ve vězení, Navalnyj je ve vězení za kandidování ve volbách, obsadili Krym, mučí ukrajinské civilisty, nás okupovali 40 let, můj děda a prastrýc byli za minulého režimu vězněni v Jáchymově, kde těžili pro SSSR uran, mamá nemohla studovat, tata nemohl hrát bigbít…
.    A naopak Ukrajině se podle mě s novým prezidentem blýskalo na lepší časy, většina lidí se v referendu vyslovila pro vstup do NATO a věřím raději této verzi příběhu o Donbasu než té ruské:
.
.

Víra v dobrý konec

     Nebudu ale prohlašovat, že EU a NATO má Rusku vyhlásit válku posláním armády na Ukrajinu. Všichni se jistě bojí další světové války s použitím mnoha jaderných zbraní. Zatím snad stačí, že tam všichni posílají pomoc a více než 16 000 dobrovolníků z celého světa se prý hlásí do ukrajinské armády.
.    Jako (snad) všichni demokraticky smýšlející lidé, doufám, že Ukrajina vyhraje, Rusko se stáhne, Bělorusko + Čína + Írán nezasáhnou a za čas se Ukrajina stane členem NATO a EU a Rusko už si nic nedovolí. Amen. 🙂

Další články z rubriky: