Ekologické zemědělství – mulč, kompost a výroba jíchy

ekozahradničení ekozahrada

     Zahrada může prospívat i bez použití umělých hnojiv. Jde o staré ekologické postupy, které se používaly před průmyslovou revolucí a fungují. 

     Zde jsou představeny tři úplně nejzákladnější teze přírodního pěstování. 🙂 ekologické zemědělství


miluna ekozahradničení ekozahrádka ekologické zahradničení zahrádkaření ekologická zahrada ekopěstování

     Používání umělých hnojiv má zhoubný vliv na půduUmělá hnojiva nejsou třeba. Ekozahradničení

     Většina umělých hnojiv jsou sloučeniny solí a rostlina z nich odčerpává jen jednu složku. Například po spotřebování draslíku ze síranu draselného vznikne v půdě kyselina sírová, po odčerpání dusičnanového iontu z ledku, zůstane louh

 

     Vlivem těchto chemických zbytků a dalších látek, jako jsou pesticidy, dochází k odumírání půdních organismů = edafonu. Půda je polomrtvá a neschopná zadržet vodu.

jak udržet vlhkost v půdě jak udržet vodu v zahradě

     Jak se tedy efektivně postarat o své rostliny a přitom nezatěžovat životní prostředí? mulčování mulč ekologické zemědělství

jak zadržet vodu v půdě jak zadržet vodu v zahradě jak udržet vodu v půdě

        1. Mulčování mulčMulčování. Ekozahrádkaření

 • Mulčování = zakrytí vypleté půdy vrstvou organického materiálu. Obnažená půda totiž snadno vysychá a znehodnocuje se. Umírají také půdní mikroorganismy, které jsou pro rostlinu prospěšné.
 • Půda pod mulčem zůstává vlhká a kyprá. Je také zpomalen růst jiných nechtěných rostlin. Odpadá potřeba častého zalévání.
 • K zakrytí se nejvíce hodí dřevní drť, sláma / seno, listy lopuchu, pampelišky, křenu nebo šťovíku – jsou velké, zakryjí značný kus, a svým rozkladem do půdy pozvolna uvolňují živiny.

  Mulčování. Ekozahradničení / ekologické zemědělství
 • Použít se dají i kameny, jehličí (slimáci ho prý neradi), spadané listí, kopřivy….
 • Na záhon mezi řádky je dobré položit (trouchnivějící) prkna, po kterých můžete chodit. A pod prkny se často zdržují střevlíci, kteří se živí vajíčky slimáků, i jiný prospěšný hmyz.

 

mulč / ekologické zemědělství

 

        ekozahradniceni ekozahrádkaření ekozahrady permakultura

      2. Výroba kompostu ekologické zemědělství

 • Zahradní kompost. Ekozahrádkaření / ekologické zemědělstvíOrganické zbytky z kuchyně a ze zahrady, je dobré zužitkovat pro výrobu základního substrátu.
 • Pokud bydlíte ve městě a máte u domu soukromý dvorek, můžete zkusit sousedy seznámit s touto možností a společnými prostředky na dvorku kompost vybudovat. Pak bude moci každý recyklovat organický odpad a po zimě si odebrat svůj díl hotového kompostu. 
zdravá zahrada ekozahrady ekozahradničení ekologie ekologické pěstování šetrné pěstování výroba jíchy kompost mulčování výroba mulče mulčujeme mulčování

     3. Výroba domácího tekutého hnojiva ekologické zemědělství

 • Jícha (zákvas) – je získání látek z rostlin procesem kvašení.
 • Nejuniverzálnější je výroba kopřivové jíchy, protože kopřiva obsahuje sedm z deseti pro rostlinu nejpotřebnějších minerálů (N, P, K, Ca, Fe, Mg, Si). Jícha rostlinu nejen vyživí, ale i posílí před nákazami. 
jak zadržet vodu v půdě jak zadržet vodu v zahradě jak udržet vodu v půdě

ekozahradničení. Kopřivová jícha / ekologické zemědělství

 • Příprava kopřivové jíchy: Kbelík se napěchuje do 2/3 kopřivami a zalije vodou 10cm pod jeho okraj. Zakryje se víkem, které se podloží laťkou, kvůli přístupu vzduchu.
  Zákvas se každý den promíchá. Že je hotový se pozná tak, že už nepění, což bývá přibližně za 14 dní. Proces se urychlí umístěním nádoby na slunné místo.
  Tekutina se scedí, kopřivy se zkompostují nebo použijí jako mulč. Tekutina se používá naředěná vodou v koncentraci 1 díl jíchy na 10 dílů vody. Rozstřikuje se přímo na rostlinu a zalévá se s ní 1 za 14 dní.  
 • Jícha se dá vyrobit i z jiných rostlin a nemusí být jen jednodruhová. Zde je tabulka planých rostlin a jejich schopnost shromažďovat minerály:
N P K Ca Fe Mg S Si Mn Cu Na
8 Pampeliška + + + + + + + +
7 Kopřiva + + + + + + +
6 Kostival + + + + + +
5 Lebeda + + + + +
4 Čekanka + + + +
4 Šťovík + + + +
4 Jetel luční + + + +
3 Ptačinec žabinec + + +
ekozahradničení přírodní pěstování ekozahradničení bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů ekologické zahrádkaření ekologické pěstování ekozahrádkaření 
Knižní zdroj: Zdravá zahrada – H. Vlašínová

Další články z rubriky: