Divadlo na Vinohradech – činohra Piknik

divadlo na vinohradech / secese / miluna

     Divadlo z Belle Époque 

     Navštívila jsem Divadlo na Vinohradech (zastávka metra Náměstí Míru). Je to krásná secesní budova z roku 1907. Secese, nebo také art nouveau [a:r nuvo:], vznikla na protest jednoduchému průmyslovému zpracování tehdejších výrobků a staveb, hnaných průmyslovou revolucí. Byla to snaha o návrat k lidovým tradicím a romantismu řemeslné dovednosti středověkých mistrů. Největšího rozmachu dosáhla secese v letech 1890 – 1910. Pro tento sloh je typická dekorativnost, vitráže, rostlinné ornamenty a výrazný skelet.

     Uvnitř jsou skoro na každém kroku zrcadla, která zpestřují a opticky zvětšují prostor. Nahoře na stěnách nápisy v typickém dobovém fontu. 

divadlo kam do divadla v praze umění miluna.venca,cz

     Ukázky secesního umění: divadlo na vinohradech

Secesní dveře, Belgie

Secesní dům, Pařížská ulice, Praha Secesní přáníčko Secesní šperk

 

 

 

 

 

pražské divadlo pražská divadla secesní architektura v praze kulturní scéna divadelní scéna na vinohradech

     Činohra

     Šli jsme na činohru Piknik. Představení se konalo na „studiové scéně“, což je podkroví divadla, třetí patro, diváků se vešlo asi 40. Hra byla o vojácích na misi v džungli a jejich duševních pochodech ovlivněných válkou, nejistotou, neustálým nebezpečím a frustrací.

     Moc se mi to líbilo. Bylo to strhující a herci odvedli skvělý výkon. Představení vybíral Láďa, protože chtěl vidět děčínského rodáka a bývalého herce ústeckého činoheráku Jiřího Maryška. V pikniku hrál takového protisystémového provokatéra. Z přítomných herců jsem znala ještě Michala Novotného, kterého jsem viděla v různých TV seriálech.

     Jediné, co bych hře vytkla, byl useknutý konec. Představení skončilo, herci se hned přišli klanět a mě se skoro ani nechtělo tleskat, jak jsem byla zaskočená. Pak jsem slyšela nějakou paní na záchodech, jak pod rouškou kabinkové anonymity vykřikuje, že je nespokojena s koncem a že chce vědět víc, nebo tak něco. Ale nevadí. I tak to byl pozitivní zážitek. 🙂

Další články z rubriky: