Velká Pardubická

     Přečetla jsem mnoho knih od Charlese Bukowského. Psal vesměs o tam, jak pije alkohol, baví se s lidmi a chodí sázet na koňské dostihy. Chtěla jsem si tedy také vyzkoušet sázení a koupila si lístek na Velkou pardubickou (na stání za 200 kč).


 

     Jeli jsme vlakem z Ústí n /Labem. Ten den bylo asi 9°C a docela jsme podcenili oblečení. Hejtman tam při slavnostním zahájení řekl: „Neexistuje špatné počasí ale špatné oblečení.“ Amen.

     Před vstupem demonstrovali ochránci zvířat. Letáčky rozdával pan Free hugs (nenašla jsem jeho jméno) z TV cyklu Kmeny, kapitola Rainbow. Říkal, že všichni demonstrující jsou vegani a dal mi letáček hnutí 269. (269 je identifikační číslo telete zachráněného z izraelské farmy. 269 je hnutí veganů bojujících za osvobození zvířat.)

demonstranti na velké pardubické

     U vstupu prodávali program za 120 kč. Nekoupila jsem si ho. Kdybych to udělala, tak bych se asi dozvěděla jak se sází a jak vše probíhá. Dozvěděla jsem se to tedy metodou pokus omyl.

     Celkem probíhalo osm dostihůNevěděli jsme, že před dostihem se sázka na Orixesoutěžící koně ukazují v malém amfiteátru vedle závodiště, kde si je zřejmě mají sázející prohlédnout a tipnout si, zda je kůň v dobré kondici a vyhraje. Takže jsme vsadili na nejsympatičtější jméno. Petr vsadil, že druhý dostih (závod klisen) vyhraje Bugaboo (vsadil 105 kč). Myslím, že dojela poslední. Já jsem si vsadila až na poslední dostih na koně Orix, a to nejnižší možnou částku 50 kč. 😀 Nemůžu nikde najít výsledky, ale myslím, že buď nedojel, anebo dorazil jako poslední.

     V areálu nabízeli různí stánkaři své zboží. Nejzajímavější byl stánek s čokoládovým nářadím. Některé kusy vypadaly opravdu k nerozeznání od zrezivělého železa.

čokoládové nářadí

     Všude kolem chodili nóblově oblečení lidé (ženy v kloboucích). (Ten den také probíhala soutěž o nejhezčí klobouk.) Cena za místo na nejlepší tribuně byla myslím kolem 5000kč, takže tam byli opravdu boháči, kterým na takové částce nejspíš nesejde.

     Po závodě jsem si ještě na nádraží koupila Pardubický perník. Pardubický perníkČtyři malé perníčky, každý cca za 20 kč. Nechám si je jen na ozdobu, protože ve složení jsou barviva nepříznivě ovlivňující pozornost.


Pardubický perník

 

     Zhodnocení výletu:
Mám zážitek, vsadila jsem si, ale už bych nikdy nejela. Překážky na Velké Pardubické jsou těžké a záludné, poraní se při tom spousta koní a mnoho i smrtelně. Existují i lepší koňské akce…

 

Velká pardubická velká pardubická velká pardubická

Další články z rubriky: