Mark Twain: zajímavý životopis a působivá audiokniha Tajemný cizinec

mark twain laboratoř nikola tesla

     Mark Twain (1835 – 1910), vlastním jménem Samuel Langhorn Clemens, byl americký spisovatel, novinář a humorista.

 

mark twain mlady young     Narodil se ve městě Hannibal ve státě Missouri. Jeho otec měl obchod se smíšeným zbožím. Vyučil se tiskařem a pracoval jako sazeč a redaktor v novinách Hannibalský deník, které vlastnil jeho starší bratr Orion Clemens. Orion, vystudovaný právník, se později stal tajemníkem území Nevada.

 

     Twain si ještě vyzkoušel práci kormidelníka a jezdil na řece Mississippi. Potom s bratrem utekli před Americkou občanskou válkou na západ do Nevady, kde Mark zkusil štěstí jako zlatokop. Poté se opět vrátil k žurnalistice a začal pracovat v místních novinách Territorial Enterprise (Územní podnik/iniciativa?).

mark twain     Díky dobře použitému vtipu a satiře se jeho spisy těšily velké oblibě – zejména cestopisy a humorná povídka o žabákovi s nadpřirozenými schopnostmi. Povídku o žabákovi později otiskl i newyorský deník, což Twainovi přineslo velkou pozornost a slávu. O rok později odcestoval na Havajské ostrovy, kde působil jako zpravodaj pro list Sacramento Union. Potom odjel na firemní náklady do Středomoří. Cestoval po Evropě a Středním východě, odkud sepsal populární cyklus cestovních dopisů The Innocents Abroad (Nevinnosti v zahraničí?).

 

 

     Svatba s editorkou Olivií Mark Twain

olivia a clara clemens
manželka Olívie a dcera Clara

     Po návratu do Ameriky se oženil s Olivií Langdonovou, dívkou ze zámožné rodiny obchodníka s uhlím. Vyrůstala v liberálním prostředí a setkávala se s názory rovnoprávnosti žen, zrušení otroctví a ateismu. Twain se s Olivií po svatbě odstěhoval do Connecticutu (severně od New Yorku), kde koupili dům, ve kterém je dnes muzeum Marka Twaina. Olivie pomáhala Twainovi s úpravou textů. Měla to prý na svém denním seznamu úkolů a domácích prací.

     Mark investoval velkou část společného jmění do vynálezu Paigeova sázecího stroje. Produkt však neuspěl v konkurenčním boji s jednodušším a spolehlivějším strojem Linotype. Twain se zadlužil a vyhlásil bankrot. Práva ke svým knihám převedl na manželku, aby se nedostala do rukou věřitelů. Aby dluhy splatil, podnikal přednášková turné doma i v zahraničí.

     V Americe dlouho nezůstali. Bydleli nějaký čas v Evropě a podnikli také cestu kolem světa. Twaina dokonce, během jeho pobytu ve Vídni, pozval roku 1899 k audienci František Josef I. 

 

     Twain & Science

     Twain se zajímal o vědu a technologie, díky čemuž se přátelil s Nikolou Teslou. Strávil mnoho času v jeho laboratoři a nechal si patentovat tři své vynálezy. Své poznatky pak použil v románu Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Roku 1909 dokonce Twaina navštívil Thomas Edison a natočil s ním a jeho rodinou několik záběrů na kameru v jejich domě v Reddingu.

 

     Thomas Edison natáčí Marka Twaina s rodinou

 

     Závěr života Mark Twain 

     Roku 1896 zemřela Twainova dcera Susy, 8 let po ní manželka Olívie a 5 let po ní dcera Jean. Olívie sama trpěla od dětství různými vážnými nemocemi a tyto geny se přenesly i na děti. Clemensovi měli 4 děti a jen dcera Clara přežila svého otce. I ona však zemřela bezdětná, takže Twainův rod vymřel

     Twain se narodil ve stejný rok, kdy přilétla Halleyova kometa. Ke konci života si přál zemřít v době, kdy se kometa znovu vrátí k Zemi a přání se mu splnilo. Zemřel na infarkt v Reddingu (Connecticut) 21. dubna 1910. Kometa byla ze Země vidět od 10. dubna pravděpodobně až do 19. května. 

 

  •      Zde je ukázka jeho díla, audiokniha Tajemný cizinec. Je to zároveň poslední kniha, kterou Twain ve svém životě napsal. Je velice mysteriózní a podává hluboké poselství k zamyšlení.

 

Další články z rubriky: