Mám ráda adventury

 

     Hry na počítači hraju už asi od pěti let. Jako první jsem si ve školce (cca v roce 1995) zahrála Prince of Persia. Potom jsem se už nemohla od počítače pořádně odtrhnout. Byla jsem dokonce tak posedlá, že jsem na základce chodila za školu, jen abych doma mohla hrát. Dostala jsem dvojku z chování za neomluvené hodiny ale taky jsem se díky hrám naučila dost dobře anglicky. 😀

     Za těch 23 let hraní se mými nejoblíbenějšími hrami staly: The Elder Scrolls IV Oblivion, Icewind Dale 2, Deus Ex, Knights and Merchants, GTA San Andreas, No One Lives Forever a některé ze zmíněných níže.

     (Nemám zrovna nový komp, takže můžu hrát jen graficky středně náročné hry. Třeba na Kingdome Come: Deliverance si musím koupit nový.. 🙁 )


 

     Definice adventury: Hlavní hrdina (nebo hrdinové) řeší rozličné úkoly, přičemž se snaží klikatým příběhem dostat ke vzdálenému cíli. Důraz je kladen na řešení hádanek a zápletek. Hráč má při řešení používat zejména svou fantazii a logické myšlení.

 

     Posel smrti

     Nedávno jsem dohrála 3. díl trilogie Black Mirror neboli Posel smrti. Mám ráda tyto mysteriózní 2D adventury, hledání středověkých tajemství, luštění zámkových hlavolamů, zpovídání lidí, dedukce postupu bez návodu…

Black Mirror / Posel smrti adventura

 

     První díl (2003) vytvořilo české studio Unknown Identity, dvojku (2009) a trojku (2011) už němečtí Cranberry Productions. Všechny tři díly mi připadaly stejně dobrý. Jedničku mám možná nejradši kvůli českému dabingu a relativnímu vlastenectví. Hlavně jednička končí tak nečekaně, že mě to fakt dostalo. Takový konec jsem ještě v žádný hře nezaznamenala. Ve dvojce je taky pak celkem nečekaný zvrat. Kvalita prostě.

     Všechny díly jsem hodnotila na databázi-her na 95%.

 

Black Mirror / Posel smrtiBlack Mirror / Posel smrti Black Mirror / Posel smrti

 

 

 

 

 

 

     Gabriel Knight: Sins of the Fathers – 20th Anniversary Edition (2014)

     Gabriel Rytíř: Hříchy otců

     Vývojáři: Phoenix Online Studios, Pinkerton road

 

George v Německu

 

 

Georgovo útočiště

 

 

     Jste neúspěšný nebo průměrný spisovatel z New Orleans. Máte knihkupectví. V New Orleans někdo rituálně zabíjí. Řešíte to.

     Mínusy:

     Věci a situace nepopisuje postava ale vypravěčka. Ta má hlas cynické postarší černošky, která se všemu vysmívá. 

     Hudba v pozadí zní levně a v mnohých situacích je nepatřičná. Například, ve chvíli kdy by měla být děsivá a nevyzpytatelná, je tam stále takový instantní lounge jazzík.

     Plusy:

     Informace a zajímavosti o New Orleans a woodoo. Podobně jako díky GTA poznáte částečně a relativně město. V této hře dokonce i jeho historii.

     Skvělý chytlavý děj. Celkem sympatické postavy. Celkem propracované herní detaily. Pěkná grafika. Dost zajímavá hra. Dala jsem 95%.

 

     Alter Ego (2010)

     Vývojáři: Future Games, dříve Unknown Identity

     Vraždění ve městě Plymouth kolem roku 1900. Zde se postupně hraje za dvě postavy: potulného sirotčíka a ambiciózního detektiva. Nudnější začátek, ale pak už je to lepší. Vzdáleně to připomíná hru Sherlock Holmes. Grafika pěkná, děj celkem zajímavý. Dala jsem však 75% za málo detailů, nedotaženost a občas nesmyslné situace.

 

Detektiv v sídle šlechtičny

 

 

Detektiv na policejní stanici v Plymouthu

 

 

     Ni.Bi.Ru – Posel bohů (2005)

     Vývojáři: Future games / Unknown Identity

     Snažíte se přijít na kloub tajnému nacistickému projektu. Hrála jsem s anglickým dabingem, abych se přiučila novým slovům. Dabing je hrozný. Zní jako vygenerovaný v počítači. Ze začátku jste v Praze a Češi, co mluví anglicky, zní jak Rusové.

 

Dům strýčka Francoise nebo jak se jmenoval

 

     Plusy:

     Hezká grafika, podobné Poslu smrti. Dobrý děj.

 

     Mínusy:

     Někdy trochu nesmyslný postup. Málo detailní. Příliš jednoduché. Žádné složitější postupy.

     Krátké. Dávám 70%.

 

 

     Sherlock Holmes

     – fakt skvělá série 3D adventur od ukrajinského studia Frogwares. Hrála jsem Sherlock Holmes a stříbrná náušnice (2004), Odkaz Sherlocka Holmese (2012) a Sherlock Holmes a Jack Rozparovač (2009). O poslední zmíněné jsem si zapsala toto:

     Podzim roku 1888, v Londýnské čtvrti Whitechapel řádí vrah prostitutek. Holmes s Watsonem to řeší na vlastní pěst. Policie je neschopná.
     Nejlepší je na hře otevírání složitých zámků a hlavolamů, dále grafika – Holmesův steampunkový byt, dobově zařízené interiéry, chudinské ulice a postavy. Dialogy s postavami jsou také velmi zajímavé. Vzdělanější lidé (Holmes, Watson, dr. Gibbons..) mluví spisovně, méně vzdělaní více nespisovně a chudina už totálně slangově.
     Zábavné je i ohledávání mrtvol lupou, dedukční nástěnka u Holmese doma, kde se zvažují fakta a celkově veškeré úkoly, u kterých se musí přemýšlet a číst anglické texty.

Sherlock Holmes

 

     Dost dobře vypadá od Frogwares i hra Dracula: Origin. Píšu si pro příště…

 

 

 

 

     Broken Sword

     Docela se mi líbily i 2D díly ze série Zlomený meč od britského studia Revolution Software (The Shadows of the Templars – director´s cut (2009), The Smoking Mirror – remastered (2011), The Serpent´s Curse (2013) ). Zde též dva amatérští detektivové řeší různé mysteriózní případy, zejména z historie Templářů.

 

Broken Sword adventura

 

 

     Polda

     A vtipná česká klasika Polda taky není k zahození. Hrála jsem dvojku (1999) a trojku (2000). (Chci si zahrát ještě čtyrku.)

 

Polda adventura

 

 

  •      Co vaše oblíbené adventury nebo osudové hry? 🙂

Další články z rubriky: