Veganství – moje nejlepší životní rozhodnutí

veganství miluna-venca.cz veganské recepty co jí vegani

Co mě přivedlo k veganství – počátky

 

1. Měla jsem už od dětství hezké vztahy se zvířaty

Bydleli jsme na vesnici a mamá se chtěla obklopovat spoustou zvířat. Chovali jsme (nikoliv najednou) několik vietnamských prasat, 2 jerseyské krávy, několik slepic, 2 koně, několik koz, fretku, různé hlodavce, psy a kočky. Žádné z těch zvířat jsme ale nikdy nezabili. Byli to spíš domácí mazlíčci, žili dlouho a umírali většinou přirozenou smrtí.

A naučila jsem se s nimi komunikovat, řekněme na přátelské úrovni.

 

Ráda bych se podělila o několik poznatků

Když vás pes moc neposlouchá a nepřijde na zavolání, zkuste na něj volat vesele nebo pozitivně. Ne zlostně. Vrátí se spíš.

Když pes nebo jiné zvíře, které je schopné chápat, dělá něco, co nechcete, aby dělal, dejte mu to najevo v klidu a co nejsrozumitelněji pro něj. Já používám metodu tří gest. Říkám zvířeti „nenene“, přitom vrtím hlavou a ukazováčkem do stran jakože nesouhlasně. Po čase už nejsou potřeba všechna tři gesta. A nakonec už je zvíře vycvičené, že už nic špatného ani nedělá. Máme takhle vycvičeného kocoura, (kterého jsme adoptovali jako dospělého a krmíme ho veganskými granulemi, normálními konzervami, trávou a mlíkem bez laktózy). I na mámy zvířata to funguje.

A samozřejmě chválit, když zvíře udělá, co chcete. Například slovem „hodnej“ a pohlazením. (Platí to na našeho kocoura, samozřejmě na psy, i kůň to chápe, a dokážu si představit, že snad kromě těch nejmenších zvířat, která se nedají pohladit, se to dá aplikovat na všechny. Třeba i na větší pavouky.)

U koně nedělat rychlé pohyby, přistoupit k němu nejprve zepředu a několikrát mu fouknout do nozder, což je něco jako pozdrav nebo seznámení.

veganství veganství proč vegan proč jsem vegan veganka příběh veganky důvody etické veganské blogy cz

 

2. Maso nikdy nebylo moje oblíbené jídlo

Moje oblíbené jídlo (v dětství) byla čokoláda, kakao, sušenky a sladkosti.

Chrupavek, šlach, žil a morků jsem se štítila. Orgány jsem zvracela, když mi je někdo nutil.

 

3. Na střední škole jsem se začala zajímat o zdravou výživu

Jednou jsem v knihovně narazila na knížku Hubená mrcha, kterou napsaly dvě bývalé modelky a v té době fitness trenérky. Nebyla to však jen knížka o výživě. Ač na to nevypadala, skrývala fatální poselství. Autorky vysvětlují, že maso z velkochovu není zdravá ani etická záležitost a že je vlastně nejlepší být vegan, protože se líp udržuje postava a jako bonus máte čisté svědomí, že se nepodílíte na tom utrpení, které hospodářská zvířata zažívají. 

 


hubená mrcha

co jí vegani veganství důvody je veganství zdravé veganství a zdraví etické co jí vegan vegetariánství 

 

4. Odhalení reality

Předtím jsem věděla, jak asi hospodářská zvířata žijí, ale kvůli výchově a nevšímavosti společnosti mě ani nenapadlo, že by se šlo stravovat jinak. 

Začala jsem o tom číst a sledovat videa z chovů – oficiální i skrytou kamerou. Vadilo mi, co se tam dělo. A dozvěděla jsem se, že jídlo ze zvířat spíš není tak výživově nenahraditelný, jak to tvrdí (či dříve tvrdila) společnost, zdravotnictví a média.

Podle amerického dokumentu Got the Facts on Milk? například s těmi nenahraditelnými zdravotními benefity mléka prý začali výrobci a reklamní společnosti. Že to nebylo nijak vědecky doloženo ale prostě si vymysleli slogan typu „sklenice mléka denně = zdravé kosti“. A později se to tak vžilo, že to lidé začali brát jako dogma a začalo to být doporučované i ve zdravotnictví, a velký vliv na to měl lobbing obchodníků s produkty ze zvířat.

vegan blogger vegan blogerka veganský blog blog o veganství veganské blogy veganské blogování

 

Vegetariánství

Roku 2012 jsem začala s vegetariánstvím. Místo masa jsem začala mnohem víc používat luštěniny, obiloviny a další druhy zrn.

Objevila jsem indický způsob vaření, kde se používá hodně koření, které se nejdřív osmaží, aby plně rozvinulo své chutě. (V Indii je podle wikipedie 29 % – 40 % populace vegetariánů a veganů.)

proč se stát veganem proč veganství jak na veganství důvody pro veganství příběhy veganů

Veganství

Trvalo mi dva roky přijít na to, že pro získání mlíka a vajíček musí hospodářská zvířata taky hrozně trpět. A že je to pro ně snad ještě hroznější, než být v rané dospělosti nebo jako mláďata poslána na jatka. Protože takhle musí v tom pekle žít, dokud z nich bude co ždímat a pak půjdou na jatka stejně.

Přechod na veganství už nebyl tak těžký. Stačilo prostě do omáček pro krémovost, dávat místo smetany jížku. Mlíko si koupit třeba sójové a místo sýra si dát třeba lahůdkové tofu, hummus nebo hořčici.

Dnes už je tak velký výběr veganských potravin, návodů a receptů, že je to velmi snadné.

 

místo vejce banán, místo mléka jížku
11 veganských cest jak nahradit vejce

 

Veganství ani není drahé. Myslím, že výdaje máme podobné jako ostatní. Spousta těch nejlevnějších potravin je veganských: chleba, mouka, luštěniny, některá zelenina (zelí), některé ovoce (jablka), někdy brambory, voda…

Abyste získali třeba kilo prasečího masa, musíte mu dát např. 5 kg kukuřice nebo sóji. Proto taky masný a mléčný průmysl zabírá tolik půdy

 

 

masný a mléčný průmysl půda celosvětově
Celosvětové využití půdy pro produkci potravin. 77 % zemědělské půdy využito pro masný a mléčný průmysl, 23 % pro pěstování plodin. Masný a mléčný průmysl poskytuje světu 18 % celkové spotřeby kalorií, pěstování plodin 83 %. Podíl proteinu ze zvířecího průmyslu je 37 %, z rostlinného 63 %.

 

 

 


 

Dnes 2023, 33 let, vegan 9 let

Co se týká zdraví, cítím se úplně normálně. Všechno mi slouží. Krevní testy mám v normálu. Cholesterol a železo mám nižší ale stále ve zdravých hodnotách. Nízkou hladinu železa má prý třetina světové populace, možná to budou převážně ženy. Tak ho preventivně suplementuju veganskými doplňky stravy, tzv. chelátové železo.)

Preventivně si kupuji i veganské chelátové vegan multivitamíny a multiminerály.

 

 

chelát-z efia.cz
Co je chelát. Převzato z efia.cz.

 

(Co se týče například té obávané B12: je to vitamín, který produkují bakterie, žijící v hlíně nebo ve vodě. Třeba před 100 lety, kdy ještě nebylo vše sterilně čisté, bychom je občas snědli s potravou a doplnili si hladinu B12. Dnes se podává zvířatům ve formě suplementů a přes jejich maso se dostane do lidí, anebo si ty suplementy mohou vzít lidi rovnou.)

Přítel je vegan 6 let. Chodí každý den do posilovny, jí veganské proteiny a buduje svaly. Taky mu nic není.

 

Další články z rubriky: